Devět tipů jak motivovat zaměstnance
- 10. 03. 2009
Zaměstnanců je méně, poptávka klesá a rozpočet se ztenčuje. Suzanne Bates, ředitelka společnosti Bates Communications říká, že za těchto podmínek musí manažeři motivovat zaměstnance, aby i v menším počtu odváděli značné množství práce. Možnosti motivace pomocí peněz, jako například zvýšení platu nebo prémie, jsou velice omezené.
Manažeři musí hledat nepeněžní cesty, aby motivovali své týmy a inspirovali je k dosažení cílů a splnění plánů, i když je méně lidí a zdroje jsou omezené. „Za těchto podmínek je velice důležité, aby vedoucí byli v neustálém styku se svými zaměstnanci, udržovali s nimi dostatečnou komunikaci a dobré osobní vztahy,“ říká Suzanne Bates.
Podle Suzanne Bates by nadřízení měli při motivaci zaměstnanců dodržovat tato pravidla:
1. Chvála, odměna a uznání. „Lidem ani tak nevadí, když musí pracovat tvrdě, ale potřebují vědět, že jejich snaha je oceněna,“ říká Suzanne Bates.
2. Neustálá komunikace. „V této době se mnoho manažerů uzavírá před svými zaměstnanci, protože ani oni sami nedostávají jasné instrukce ze strany svých nadřízených,“ říká Suzanne. „Obavy rostou v prostředí, kde je nedostatek informací a zaměstnanci tento nedostatek vyplňují obavami o svou budoucnost.“
3. Buďte k zaměstnancům otevření a upřímní. „I když manažeři nemají odpovědi na všechny otázky, měli by se o nejnovější zprávy podělit se svými lidmi, ať už jsou to zprávy dobré nebo špatné,“ tvrdí Suzanne. „Udržujte tok informací. Zabráníte tím obavám a stresu, které pramení z nejistoty.“
4. Pokuste se zjistit, o čem zaměstnanci přemýšlejí. „Budete potřebovat několik různých taktik, abyste objevili, jak se zaměstnanci cítí,“ říká Suzanne Bates. „Choďte mezi zaměstnance a ptejte se jich na otázky, naplánujte individuální pohovory, choďte na neformální obědy atd.“
5. Dejte zaměstnancům možnost mluvit o tom, co je zajímá – propouštění, zvýšené množství práce, zmrazení platů atd. „Pokud budou zaměstnanci vědět, že jim nasloucháte a zajímáte se o jejich problémy, pravděpodobně budou ochotnější a budou se více snažit, aby překonali určité komplikace,“ říká Suzanne.
6. Nebojte se a nuťte zaměstnance pracovat efektivněji a s větším zájmem. „Podporujte zaměstnance, aby byli vynalézavější a pouze nečekali na instrukce. To může inspirovat jejich kreativitu, energii a motivaci. Pracovníci budou hrdí na to, že jejich úsilí přispěje k řešení,“ uvedla Suzanne.
7. Ujasněte si své vlastní priority. „Manažeři často slyší, že musí sdělovat své priority,“ říká Suzanne. „Ale nemohou je sdělovat, pokud nemají jasno, jaké priority to jsou. Vedoucí musí pevně rozhodnout, co se musí nutně udělat a co může počkat.“
8. Přehodnocujte každý den, dokonce každou hodinu. „To, co se včera zdálo být důležité, nemusí být tak důležité dnes,“ uvedla Suzanne Bates. „Vaše priority musí být založeny na jasné obchodní strategii, ale musíte je neustále přehodnocovat. Tím podpoříte svůj tým, aby správně rozhodli, jak strávit svůj čas a své zdroje.“
9. Buďte ve styku se svými zákazníky a obchodníky. „Vy a váš tým potřebujete mít nejaktuálnější informace z vnějšího prostředí vaší organizace – od zákazníků, možných budoucích zákazníků a obchodníků. Jen na základě těchto informací budete schopni dělat správná rozhodnutí,“ říká Suzanne Bates.
Zdroj: www.hr.cch.com