logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | koronavirus a lidské zdroje lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022Personalista > pracovní prostředí > Práce ve stoje: Jak zvýšit komfort a produktivitu zaměstnanců?
Spolehlivé HR řešení v každé době

Práce ve stoje: Jak zvýšit komfort a produktivitu zaměstnanců?

personalista.com - 26. 08. 2019
Technologický vývoj a automatizace ve výrobě zásadně změnily charakter práce na statický. Snížením silové zátěže se ale nesnižují zdravotní rizika pro zaměstnance. Lidské tělo jednoduše není pro statickou zátěž konstruováno – při dlouhodobém stání trpí svaly a klouby, ale i kardiovaskulární systém. Chronickým onemocněním zaměstnanců můžete předcházet dodržováním pravidel ergonomie práce.
Co je to ergonomie práce a proč se dnes personalisti bez ní neobejdou

Ergonomie práce je rozsáhlý interdisciplinární obor studující vztah člověka a prostředí na pracovišti. Cílem je vytvořit takové pracovní prostředí a postupy, které zajistí fyzické a psychické zdraví zaměstnanců a bezpečnost práce na pracovišti při zachování vysoké efektivity.

Na ochranu proti pracovním úrazům se zaměřuje BOZP. Ergonomie je ale pro zdraví zaměstnanců neméně důležitá, protože pomáhá předcházet chronickým zdravotním potížím.

Pravidla ergonomie práce se zaměřují na odstranění negativních vlivů na pracovišti, jakými jsou stres, nevhodná teplota či nedostatečný přísun čerstvého vzduchu, vysoký hluk, špatné osvětlení atd. Zároveň analyzuje rozmístění pracovní plochy a ovládacích prvků tak, aby měl zaměstnanec dostatečný a zdravý pohyb, postoj či sed.

Pro personalisty je ergonomie proto důležitá hned z několika důvodů:

1. Dodržováním pravidel ergonomie snižujete riziko chronických zdravotních potíží zaměstnanců, a tím pádem i riziko pracovních neschopností a ušlého zisku.
2. Ergonomie práce prokazatelně zvyšuje efektivitu zaměstnanců, a tedy i celkovou produktivitu vašeho podniku a zisk.
3. Správná ergonomie vede ke spokojenosti zaměstnanců, kteří nejsou zbytečně vystavováni nevhodným podmínkám, a tedy i k jejich loajálnosti a ke snížení nákladů na nábor nových zaměstnanců.

Proč je práce ve stoje nebezpečná

Z pohledu ergonomie je monotónní práce ve stoje paradoxně jedna z nejrizikovějších, protože je nerovnoměrně a dlouhodobě zatěžována jedna část těla. Vlivem statického namáhání svalů a nedostatečného pohybu dochází k řadě zdravotních potíží.

Kvůli sníženému průtoku krve jsou nejčastějšími zdravotními problémy v případě dlouhého stání otoky nohou a vznik křečových žil. Toto onemocnění obvykle doprovází bolesti, křeče, brnění a pocity těžkých nohou.

Velice nepříjemné jsou i ortopedické potíže, které kromě snížené pohyblivosti způsobují mnohdy nesnesitelné bolesti. Během práce ve stoje trpí páteř, kyčle, kolena i chodidla.

Dlouhé stání navíc nutí zaměstnance k nezdravému předsunutí hlavy a bedernímu prohnutí, tedy k hrbení. To způsobuje bolesti zad a může vést až k vyhřezlým ploténkám. Práce ve stoje je nezdravá i pro chodidla a velmi často vede k plochým nohám.

Jak ulevit svým zaměstnancům pracujícím ve stoje

Zaměstnavatel by měl zaměstnancům pracujícím ve stoje zajistit vhodnou výšku pracovní plochy a kvalitní zdravotní obuv. Zaměstnanci by měli mít dostatek přestávek na to, aby se mohli rozpohybovat. Kromě chůze je vhodné do každé přestávky zapojit jednoduché cviky na protažení páteře.

Základem je ale samozřejmě správné držení těla při samotném stání. Ergonomická rohož je speciálně vyvinutá pro zmírnění zdravotních následků dlouhodobého stání. Je měkká a svým speciálním povrchem nutí k neustálým nepatrným pohybům, které udržují dobrý krevní oběh a správný postoj. Pohyby, o kterých zaměstnanec ani neví, podporují svalovou kostru a umožňují zaujmout komfortní pracovní polohu, která tolik nezatěžuje pohybové ústrojí člověka.


Ergonomické rohože mají široké uplatnění v různých profesích. Zdroj: lindstromgroup.com

Výhody ergonomických rohoží

Kvalitní protiskluzové ergonomické rohože pomáhají nejen předcházet úrazům a chronickým zdravotním potížím, ale zvyšují i pohodlí zaměstnanců a jejich celkovou fyzickou a psychickou pohodu.

Neméně důležitá je i finanční úspora díky minimalizaci pracovních neschopností zaměstnanců. Spokojení a nepřetížení zaměstnanci mají navíc prokazatelně vyšší efektivitu práce. V neposlední řadě jsou loajální – a mít schopné a stabilní zaměstnance je pro personalisty k nezaplacení.

Díky své vysoké odolnosti i při extrémních podmínkách nachází ergonomické podložky uplatnění zejména v průmyslových odvětvích, tedy při pracích u strojů a na montážních a výrobních linkách, kde zároveň fungují jako izolace a ochrana před nárazy. Ocení je ale i pracovníci za pultem, kadeřníci, kuchaři atp. Jestli si nechcete s nákupem a údržbou ergonomických rohoží dělat starosti, můžete si je pronajmout.


Díky možnosti pronájmu ergonomických rohoží se už nemusíte vůbec o nic starat. Zdroj: lindstromgroup.com

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více

Už jen necelých 10 dnů je možné zakoupit si lístek do tomboly o dva míče s podpisem Messiho a Ronalda

Přesně 18. prosince v 17. hodin večer končí možnost zabojovat o dva fotbalové míče s podpisem skvělých fotbalistů Messiho a Ronald... více

Fashion Aréna chystá Black Friday Week

Obchody v pražském outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet budou letos v rámci oblíbeného Black Friday nabízet své zboží s d... více

Temná detektivka od autora bestselleru Purpurové řeky přináší nejuen vzrušení a záplatku, ale taky realistický obraz zla.

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ (XYZ, 549 Kč) od Jean-Christophe Grangého, který patří k populár... více

již se nám pomalu blíží čas adventu. K němu také nedomyslitelně patří i čokoláda Milka.

Ikonické adventní kalendáře, roztomilí plyšáci, postavičky Santy nebo plněné Snowballs lahodným krémem. 😊 ... více