logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | lidé a podniky celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace |
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista
Personalista > pracovní prostředí > Práce ve stoje: Jak zvýšit komfort a produktivitu zaměstnanců?
www.veletrhprace.cz

Práce ve stoje: Jak zvýšit komfort a produktivitu zaměstnanců?

personalista.com - 26. 08. 2019
Technologický vývoj a automatizace ve výrobě zásadně změnily charakter práce na statický. Snížením silové zátěže se ale nesnižují zdravotní rizika pro zaměstnance. Lidské tělo jednoduše není pro statickou zátěž konstruováno – při dlouhodobém stání trpí svaly a klouby, ale i kardiovaskulární systém. Chronickým onemocněním zaměstnanců můžete předcházet dodržováním pravidel ergonomie práce.
Co je to ergonomie práce a proč se dnes personalisti bez ní neobejdou

Ergonomie práce je rozsáhlý interdisciplinární obor studující vztah člověka a prostředí na pracovišti. Cílem je vytvořit takové pracovní prostředí a postupy, které zajistí fyzické a psychické zdraví zaměstnanců a bezpečnost práce na pracovišti při zachování vysoké efektivity.

Na ochranu proti pracovním úrazům se zaměřuje BOZP. Ergonomie je ale pro zdraví zaměstnanců neméně důležitá, protože pomáhá předcházet chronickým zdravotním potížím.

Pravidla ergonomie práce se zaměřují na odstranění negativních vlivů na pracovišti, jakými jsou stres, nevhodná teplota či nedostatečný přísun čerstvého vzduchu, vysoký hluk, špatné osvětlení atd. Zároveň analyzuje rozmístění pracovní plochy a ovládacích prvků tak, aby měl zaměstnanec dostatečný a zdravý pohyb, postoj či sed.

Pro personalisty je ergonomie proto důležitá hned z několika důvodů:

1. Dodržováním pravidel ergonomie snižujete riziko chronických zdravotních potíží zaměstnanců, a tím pádem i riziko pracovních neschopností a ušlého zisku.
2. Ergonomie práce prokazatelně zvyšuje efektivitu zaměstnanců, a tedy i celkovou produktivitu vašeho podniku a zisk.
3. Správná ergonomie vede ke spokojenosti zaměstnanců, kteří nejsou zbytečně vystavováni nevhodným podmínkám, a tedy i k jejich loajálnosti a ke snížení nákladů na nábor nových zaměstnanců.

Proč je práce ve stoje nebezpečná

Z pohledu ergonomie je monotónní práce ve stoje paradoxně jedna z nejrizikovějších, protože je nerovnoměrně a dlouhodobě zatěžována jedna část těla. Vlivem statického namáhání svalů a nedostatečného pohybu dochází k řadě zdravotních potíží.

Kvůli sníženému průtoku krve jsou nejčastějšími zdravotními problémy v případě dlouhého stání otoky nohou a vznik křečových žil. Toto onemocnění obvykle doprovází bolesti, křeče, brnění a pocity těžkých nohou.

Velice nepříjemné jsou i ortopedické potíže, které kromě snížené pohyblivosti způsobují mnohdy nesnesitelné bolesti. Během práce ve stoje trpí páteř, kyčle, kolena i chodidla.

Dlouhé stání navíc nutí zaměstnance k nezdravému předsunutí hlavy a bedernímu prohnutí, tedy k hrbení. To způsobuje bolesti zad a může vést až k vyhřezlým ploténkám. Práce ve stoje je nezdravá i pro chodidla a velmi často vede k plochým nohám.

Jak ulevit svým zaměstnancům pracujícím ve stoje

Zaměstnavatel by měl zaměstnancům pracujícím ve stoje zajistit vhodnou výšku pracovní plochy a kvalitní zdravotní obuv. Zaměstnanci by měli mít dostatek přestávek na to, aby se mohli rozpohybovat. Kromě chůze je vhodné do každé přestávky zapojit jednoduché cviky na protažení páteře.

Základem je ale samozřejmě správné držení těla při samotném stání. Ergonomická rohož je speciálně vyvinutá pro zmírnění zdravotních následků dlouhodobého stání. Je měkká a svým speciálním povrchem nutí k neustálým nepatrným pohybům, které udržují dobrý krevní oběh a správný postoj. Pohyby, o kterých zaměstnanec ani neví, podporují svalovou kostru a umožňují zaujmout komfortní pracovní polohu, která tolik nezatěžuje pohybové ústrojí člověka.


Ergonomické rohože mají široké uplatnění v různých profesích. Zdroj: lindstromgroup.com

Výhody ergonomických rohoží

Kvalitní protiskluzové ergonomické rohože pomáhají nejen předcházet úrazům a chronickým zdravotním potížím, ale zvyšují i pohodlí zaměstnanců a jejich celkovou fyzickou a psychickou pohodu.

Neméně důležitá je i finanční úspora díky minimalizaci pracovních neschopností zaměstnanců. Spokojení a nepřetížení zaměstnanci mají navíc prokazatelně vyšší efektivitu práce. V neposlední řadě jsou loajální – a mít schopné a stabilní zaměstnance je pro personalisty k nezaplacení.

Díky své vysoké odolnosti i při extrémních podmínkách nachází ergonomické podložky uplatnění zejména v průmyslových odvětvích, tedy při pracích u strojů a na montážních a výrobních linkách, kde zároveň fungují jako izolace a ochrana před nárazy. Ocení je ale i pracovníci za pultem, kadeřníci, kuchaři atp. Jestli si nechcete s nákupem a údržbou ergonomických rohoží dělat starosti, můžete si je pronajmout.


Díky možnosti pronájmu ergonomických rohoží se už nemusíte vůbec o nic starat. Zdroj: lindstromgroup.comSlovenská mutace Personalisty.com je přístupná na adrese personalista-sk.com

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Češi si oblíbili probiotika, lékárny zaznamenávají rekordní tržby

Důležitost probiotik si uvědomuje čím dál více lidí. V roce 2019 se v České republice prodala probiotika za 650 milionů Kč, což je... více

Společnost JetBrains obhájila po druhé v řadě titul AON Best Employer

Pražská pobočka společnosti JetBrains se, stejně jako v loňském roce, může pyšnit oceněním Aon Best Employer 2018. Ocenění byla ro... více

Špičky udávající trendy v oblasti digitálních technologií přivítá pražská konference Digital Data Experience

Již v polovině března bude Praha hostit přední experty na digitální technologie. Společnost Accenture, jejíž součástí je i největš... více

Boj s chudobou v roce 2019: Pomůže zvýšení životního minima a změny sociálních dávek

Pod hranicí chudoby s měsíčním příjmem do 9 100 korun žije 15 až 19 procent všech obyvatel České republiky. Příjmová chudoba tak p... více