Bootcamp útočí na kancelářské profese
Lenka Šrachtová (externí autor) - 15. 12. 2009
Chcete tým? Dobře pracující a spokojené zaměstnance? Pracovníky nabité pozitivní energií, endorfíny a sportovními zážitky? Dopřejte svým lidem radost z pohybu! Využívejte efektivně jejich znalosti a dovednosti. Pošlete je na bootcamp!
Firemní bootcamp, novinka na českém trhu, která od nového roku umožňuje zaměstnavatelům zlepšit životní styl svých oveček a zároveň se tak připojit k boji proti obezitě a civilizačním chorobám. „Program bootcamp zahrnuje primárně fyzickou a sekundárně psychickou zátěž, velmi dobře propojenou do vzájemné stimulace,“ popisuje aktivitu klinická psycholožka PhDr. Milena Bučková.
Bootcamp je kondiční program skládající se z fyzicky náročných týmových tréninků. „Kombinace fyzické zátěže, která jde až nad běžně provozovaný pohyb s průběžně pozitivně prožívaným zlepšováním svých sil a zdatnosti vede zcela pochopitelně k dobré náladě, pocitům spokojenosti z překonání překážky, ze zlepšování vlastní kondice a ze zdolání aktivit, o nichž mnohdy člověk ani nevěděl, že je zvládne,“ dodává Bučková. Žádná procházka růžovým sadem, ale výzva k poznání svých vlastních limitů. „Oblibu si bootcamp našel u mužů i žen s psychicky náročnou prací, s nedostatkem času a s potřebou aktivního odpočinku. Typickým klientem je manažer/ka ve věku 30+,“ dodává Lenka Šrachtová z firmy pořádající bootcampy v ČR.
Bootcampy jsou založené na motivaci silou týmu, což v praxi znamená, že ve skupině zvládne účastník mnohem více a mnohem snadněji to, co sám lehce vzdá. „Pracuje tu vzájemná propojenost, pomoc, spolupráce, povzbuzení, ale také velkou měrou i humor, smích a společné zážitky, které stmelují,“ říká o bootcampu PhDr. Milena Bučková, klinická psycholožka.
K nám se bootcamp dostal od klokanů
Original bootcamp vyšel z konceptu armády spojených států. Původně sloužil jako přijímám mariňáků, později však chtěla i americká veřejnost využívat benefitů tohoto programu. Tak vznikala řada nejrůznějších typů a zaměření. Ve světě se s bootcampem setkáte nejčastěji právě v Americe nebo stejně jako zakladatel bootcampu v Čechám v Austrálii. Konkrétně v Sydney se Jakub Makalouš, bývalý profesionální hráč ledního hokeje, poprvé setkal s bootcampem. Myšlenka ho nadchla natolik, že se koncem roku 2007 rozhodl uspořádat první český bootcamp pro veřejnost.
Vojenský dril možná tak v USA
„V Americe si můžete hrát na vojáky a křičet na lidi, u nás jsme vsadili na kvalitní odborníky a profesionální přístup zpestřený humorem,“ přiznává Jakub Makalouš, a dodává, že z inspirace americkým vzorem zůstala brzká ranní hodina a zmíněné vedení profesionály. Brzké vstávání (original bootcamp začíná v 6:30 ráno) zprvu vyděsí každého, kdo zatím bootcamp sám nevyzkoušel. Máto však své opodstatnění. „Výborně zvolená netypická denní doba pro tuto aktivitu – brzká ranní – vede k plošnému dopadu všech prožitků do celého dne. Den nastartujete pozitivně – tělo dostane svou dávku fyzické aktivity a pozitivní psychické prožitky umocní celkově dobré rozpoložení člověka po poměrně dlouhou dobu,“ vysvětluje působení tvrdého tréninku na začátku dne Milena Bučková.
Firemní výhody
Výhodou je, že bootcamp u nás existuje v řadě podob, není to jen náročný fyzický dril, ale zaměstnancům můžete dát na výběr z dalších aktivit jako jsou například: vital bootcamp, yoga, inline bruslení, cyklistika, běžecké bootcampy. Firemním členstvím, které firma BOOTCAMPS nabízí ve 3 variantách, získává zaměstnanec přístup na všechny sportovní i vzdělávací bootcampy. Další variantou je uzavřený firemní bootcamp pouze pro zaměstnance konkrétní firmy nebo teambuilding.