Před dvěma roky šlápl Vodafone s částečnými úvazky na plyn. Dnes na part-time pracuje pětina nováčků
personalista.com - 04. 05. 2023
Před dvěma lety Vodafone zavedl revoluční změnu a výrazně rozšířil možnosti práce na částečný úvazek. Pracovat jen část týdne může od té doby ve firmě každý, ať už jde o pozici třeba v prodejně nebo managementu. Této možnosti už využívá 21 % nováčků, kteří od té doby do firmy nastoupili. Dávno už neplatí, že na zkrácený úvazek pracují jen matky s malými dětmi, obliba této formy spolupráce výrazně roste také mezi muži. Vodafonu se ale osvědčila i sázka na další flexibilní formy spolupráce, jako je zhuštěný pracovní týden.
Ačkoliv se o potřebě flexibilních úvazků stále více mluví, pohled na evropské statistiky pro české zaměstnavatele vůbec nevypadá dobře. V České republice byl podle Eurostatu ve třetím čtvrtletí loňského roku podíl 6,2 % zkrácených úvazků na celkové zaměstnanosti, zatímco například v Německu je to 28 %. Díky částečným úvazkům přitom mohou do práce snáze nastoupit rodiče, lidé se zdravotním znevýhodněním, ale také třeba studenti, kteří chtějí už při škole sbírat praxi. Zajímavé jsou i tehdy, pokud se člověk chce věnovat více projektům najednou, třeba v IT.
V květnu 2021, kdy Vodafone možnost pracovat na zkrácený úvazek zavedl pro všechny pozice, pracovalo v tomto režimu zhruba 7 % lidí. Z těch, kteří už ve firmě byli, přešlo na part-time pouze pár jednotlivců, pravděpodobně i díky velké flexibilitě stávající práce ve Vodafonu. Ohlas byl ale obrovský u nově nastupujících. „Když jsme možnost pracovat na částečný úvazek zavedli, čekali jsme, že ohlas bude velký. Jen za první rok tuto možnost využila zhruba pětina nováčků, V následujícím roce pak využití mírně stouplo a aktuálně můžeme říct, že tedy 21 % lidí, kteří k nám nastupují, jdou na částečný úvazek,“ říká Magdaléna Wavle, viceprezidentka pro lidské zdroje ve Vodafonu.
Další čerstvá data ukazují, že vnímat částečné úvazky jako benefit pouze pro matky s dětmi už je dávno překonané. „Obliba part-time úvazků u mužů za poslední dva roky stoupla. Ze všech nováčků na part-time zhruba 28 % tvoří muži, což je meziročně o 8 procentních bodů více. Už nyní vidíme, že na částečný úvazek se k nám hlásí podobné množství mužů i žen,“ doplňuje Wavle.
Vodafone sází na flexibilitu dlouhodobě a nabízí i další možnosti těm, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat 5 dní v týdnu. Řešením je pro ně i zhuštěný pracovní týden, tedy režim, kdy člověk například 4 dny v týdnu pracuje 10 hodin a pátý už má zkrátka „odpracováno“. K celkové flexibilitě přispívá, že home office je samozřejmostí, naprostá většina lidí ve Vodafonu odpracuje za týden pouze dva dny z kanceláře a zbytek odkudkoliv. Další možnosti pak mají lidé s dětmi, mohou využít například16 týdnů plně placené dovolené pro druhého z rodičů nebo fázovaný návrat po rodičovské pauze, kdy pracují jen čtyři dny v týdnu za plnou mzdu. A v neposlední řadě dostanou 10 dní placené dovolené také ti, kteří se potřebují postarat o vážně nemocného člena rodiny nebo řeší jinou závažnou životní situaci.
Bez částečného úvazku by nenastoupili
Nejlepší zpětnou vazbou na flexibilní práci ve Vodafonu jsou bezpochyby lidé, kteří možnosti využili. Jedním z nich je Jiří Halama, který si zvolil režim zhuštěného pracovního týdne. V pátek má volno, zbytek týdne ale pracuje více a jako obchodník je často v terénu. Na zhuštěném pracovním týdnu oceňuje hlavně větší svobodu, ale pozoruje, že i jeho práce je nyní efektivnější. „Dříve jsem si na pátek nechával administrativu, věděl jsem totiž, že stejně budu muset sedět u počítače a v terénu bych byl málo efektivní. Tím jsem možná některé věci zbytečně brzdil a odkládal je na pátek,“ říká.
Pro Jiřího kolegyni z obchodního oddělení, Gabrielu Novákovou, byl zase jasnou volbou částečný pracovní úvazek. „Pro částečný úvazek jsem se vlastně nerozhodovala. Byla to pro mě z pohledu rodiny nutnost,“ říká. Před nástupem do Vodafonu se snažila po nějakou dobu kombinovat práci na plný úvazek se školou, dětskými kroužky a doučováním, ale brzy zjistila, že jí permanentní stres nevyhovuje a potřebuje změnu. „Člověk velice rychle zjistí, že kvůli plnohodnotné práci obětuje čas s rodinou a na sebe mu čas už nezbývá. Zkrácený úvazek řeší obojí – rovnováhu soukromého i pracovního života. Můžu dnes plnohodnotně a zodpovědně dělat obojí a nepřemýšlet nad tím, která část mého života je nenaplněná,“ dodává.
Možnost pracovat na částečný úvazek byla naprosto zásadní i pro Dominika Hrona z technologického oddělení. Kromě práce totiž dokončuje bakalářské studium. „Bez částečného úvazku bych nenastoupil. I když mám ve škole volnější rozvrh, pořád musím v týdnu docházet na přednášky, semináře, a případné zkoušky. Částečný úvazek mi umožňuje flexibilitu, kterou potřebuji k tomu, abych zvládal práci a školu zároveň,“ říká. Jeho slova potvrzuje i Zuzana Feixová Urbancová z oddělení cenotvorby, které skloubit práci a studium psychologie pomáhá kromě částečného úvazku i možnost práce z domova.
Nejlepší zaměstnavatel roku v Praze
Kromě toho, že Vodafone vychází svým lidem maximálně vstříc v jakékoli životní situaci, dává jim i příležitost kariérně růst. To potvrzuje i pohled na interní statistiky. Ze tří set pozic bylo loni obsazeno zhruba 40 % lidmi, kteří už u Vodafonu pracovali a posunuli se na vyšší pozici, nebo na doporučení někoho ze zaměstnanců.
Přístup Vodafonu je oceňován i v Klubu zaměstnavatelů. Ten pořádá každoročně soutěž o nejlepšího zaměstnavatele roku, kterou Vodafone ve své kategorii v Praze vyhrál již třikrát za sebou. Už poněkolikáté v řadě se Vodafone také stal TOP Odpovědnou firmou roku, přičemž v roce 2021 získal i titul Trendsetter, který porota zdůvodnila mimo jiné přístupem k flexibilitě.