Výhody a výzvy modré karty pro zaměstnance a firmy - znáte je?
Miroslav Mejtský, Petyovský & Partners. (externí autor) - 02. 03. 2024
Zvýhodněné podmínky pro modrou kartu v nové legislativě otevírají dveře pro současné zaměstnance se zaměstnaneckými kartami, kteří touží přejít na tento výhodnější typ povolení k pobytu a hledají stabilnější pracovní status.
Největší motivátor, proč držitelé zaměstnaneckých karet přemýšlejí o přechodu na modrou kartu, je prodloužení její maximální platnosti až na 3 roky. Změna z původní délky 2 let zjednodušuje administrativní procesy a snižuje zátěž spojenou s jejím opakovaným prodlužováním. Pokud ovšem zaměstnavatel a zaměstnanec chtějí dosáhnout maximální platnosti modré karty, musí být pracovní smlouva zaměstnance platná alespoň 3 roky nebo na dobu neurčitou.
Přechod je možný za splnění základních podmínek, jako je minimálně vyšší odborné vzdělání, vysoce kvalifikovaná pracovní pozice a mzda ve výši minimálně 1,5násobku průměrné hodnoty. Namísto dokladu o vzdělání je u zaměstnanců v oboru informačních a komunikačních technologií nově také možné prokázat vysokou kvalifikaci alternativně, a to doložením praxe v délce alespoň 3 let.
„Z pohledu relokace je jedním z nejzásadnějších faktorů její celková délka – tedy čas od rozhodnutí se k relokaci po příjezd do cílové destinace. Ta je ovlivněna správní lhůtou pro vyřízení žádosti o modrou kartu, která je v České republice stanovena na 90 dnů, oproti kartě zaměstnanecké se lhůtou k vyřízení 60 dnů,“ říká
Mirek Mejtský, specialista na globální pracovní migraci ze společnosti Petyovský & Partners a doplňuje: „Uvažovat o modré kartě při relokaci do Česka dává smysl, pokud se zaměstnanec relokuje s rodinou, protože rodinní příslušníci žadatele o modrou kartu mohou získat rovnou dlouhodobý pobyt, který je udělen na delší dobu než dlouhodobé rodinné vízum a umožňuje rodinným příslušníkům volný přístup na český trh práce. Pokud se zaměstnanec relokuje sám, je lepší zvolit zaměstnaneckou kartu, neboť její vyřízení je rychlejší a méně náročné, a to i v případě využití vládního programu klíčový a vědecký personál, který pro oba typy povolení lhůtu pro schválení sjednocuje na 30 dnů.“
Modré karty v České republice řeší spíše udržení potřebných odborníků
Řada vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, kteří dnes mají zaměstnaneckou kartu, žádá své zaměstnavatele o přechod na modrou kartu, a to především z důvodu její prodloužené platnosti.
„Firmy, které podporují své zaměstnance v imigračních záležitostech, mohou krátkodobě čelit zvýšeným nákladům, ale dlouhodobě mohou tyto náklady snížit díky efektivnější správě a nižší potřebě obnovy karet. Zaměstnanci získávají stabilnější pracovní pozici a výhody spojené s modrou kartou, což může vést k vyšší loajalitě a produktivitě v dlouhodobém horizontu. Zaměstnanec může po prvním prodloužení požádat o trvalý pobyt, což je u zaměstnanecké karty možné teprve až po druhém prodloužení,“ doplňuje Mejtský.
V závěru lze konstatovat, že modrá karta nabízí řadu výhod pro současné zaměstnance se zaměstnaneckými kartami, kteří se chtějí přesunout na tento výhodnější typ povolení pobytu. Nová legislativa o modrých kartách zvyšuje atraktivitu tohoto typu povolení a poskytuje zaměstnancům stabilitu a výhody spojené s delší platností. Přestože přechod na modrou kartu může v krátkodobém horizontu znamenat zvýšené náklady pro firmy, dlouhodobě může přinést úspory a efektivnější správu imigračních procesů. Důležité je si uvědomit, že modrá karta není jen další právní dokument, ale spíše nástroj pro přilákání a udržení vysoce kvalifikovaných pracovníků v rámci Evropské unie. Její výhody, zejména v podobě prodloužené platnosti a flexibilnějších podmínek, přinášejí jak zaměstnancům, tak i zaměstnavatelům dlouhodobá pozitiva a přispívají k udržení konkurenceschopnosti a atraktivity pracovního trhu v České republice.