Změny v zákoníku práce přinesou zaměstnavatelům větší finanční i administrativní zátěž. Zájem o brigádníky může klesat
personalista.com - 23. 06. 2024
S letní sezonou přichází tradiční vrchol zájmu o brigády a dočasnou výpomoc. Zaměstnavatelé se však musí vyrovnat se změnami v zákoníku práce, které mohou výrazně ovlivnit letošní poptávku po brigádnících. Na snížení zájmu zaměstnavatelů o pracovníky na dohodu o provedení práce a pracovní činnosti upozorňuje i Hospodářská komora.
Cílem změn v zákoníku práce bylo mimo jiné zlepšení pracovních podmínek pro tzv. dohodáře. „Od začátku tohoto roku mají brigádníci nárok na dovolenou. Na příplatky za práci o víkendech a svátcích, a také na rozvržení pracovní doby předem mají nárok dokonce už od října loňského roku. Zaměstnavatelé budou nadto od 1. července povinni hlásit všechny dohody o provedení práce České správě sociálního zabezpečení,“ uvádí ke změnám Jan Koval, partner HAVEL & PARTNERS, odborník na pracovní právo.
Co je nakonec odloženo, je zavedení nového dvojího limitu pro odvody právě z dohod o provedení práce, které bylo původně navrženo v rámci tzv. konsolidačního balíčku. Pravidla pro odvody z DPP zůstanou tedy minimálně do příštího roku stejná. „V celkovém kontextu ale mohou změny vést k tomu, že zaměstnavatelé budou pečlivěji zvažovat, zda brigádníky přijmou, nebo se pokusí rozdělit práci mezi stálé zaměstnance,“ myslí si Koval.
Někteří zaměstnavatelé hlásí snížený zájem o brigádníky
Zaměstnavatelé však mají ze změn spíše obavy. Novela zákoníku práce zvýší podle nich administrativní a finanční zátěž. Musí totiž všechny dohody o provedení práce nejen hlásit, ale také zajistit, aby brigádníci měli nárok na dovolenou a příplatky. To může ve svém důsledku vést k omezení počtu nabízených brigád.
„Pro malé a střední podniky může být dodržování nových pravidel náročné. Zvýšené administrativní náklady mohou vést k tomu, že se firmy budou snažit práci přerozdělit mezi stálé zaměstnance, nebo se budou více obracet na agentury práce,“ vysvětluje Jan Holčík, jednatel společnosti Tany, která se v Nýrsku specializuje na výrobu tavených sýrů.
Podobně situaci vidí i Tomáš Trávníček, ředitel pro strategii Verdi fondu farem. „S novými požadavky narůstá administrativa, kdy musíme do 20. dne v měsících dohodáře hlásit. A s rostoucí administrativní zátěží, která přichází ze všech institucí, je to odrazující. Situace v zemědělství je složitá a tato změna nepřispívá k jejímu zjednodušení,“ říká Trávníček.
Jeho slova potvrzují i výsledky šetření Hospodářské komory mezi zaměstnavateli. Ti podle něj v reakci na legislativní změny u dohod o provedení práce a pracovní činnosti snížili počty uzavřených dohod. „Firmy na úpravy zareagovaly víceméně tak, že zaměstnaly méně pracovníků na IČO a na jiné typy smluv, než původně plánovaly,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza. Zároveň upozornil, že dosavadní reakce firem byla oproti původním očekáváním mírnější jen z toho důvodu, že o dalších, pro firmy nákladných a administrativně náročných úpravách se stále jedná. Příkladem je zmíněný dvojí limit pro odvody u DPP. Původně měl platit od letošního července, nově se uvažuje o začátku roku 2025.
Brigádníky potřebujeme, lidí je stále málo
Někteří zaměstnavatelé však i přes zvýšené náklady a administrativu neplánují počet brigádníků snižovat. V některých sektorech totiž zůstává poměrně velkým problémem volná pracovní místa obsadit. A to i v regionech, kde je nezaměstnanost vyšší než v dalších částech republiky .
S tímto problémem se potýkají i v západočeském Nýrsku, kde se nezaměstnanost pohybuje kolem 4,8 %. „Lidi je poměrně obtížné nalákat. Konkurence nejen od místních firem, ale i z blízkého Německa je velká. Fluktuace zaměstnanců je tak poměrně vysoká, ale když už u nás někdo vydrží, pracuje zde řadu let. Letos plánujeme navýšit počet brigádníků, abychom pokryli zvýšený zájem o naši produkci,“ popisuje situaci Holčík.
Podrobněji se nedostatkem zaměstnanců zabývá i aktuální průzkum společnosti Alma Career, který ukázal, že tři čtvrtiny firem nad 10 zaměstnanců stále hledají pracovníky. Většina z nich dokonce potřebuje stejně nebo víc lidí než před rokem. Z údajů Úřadu práce ČR vyplývá, že výrazný nedostatek pracovníků je zejména v IT sektoru, zdravotnictví a v technických oborech. V letních měsících se také standardně zvyšuje poptávka po sezónních pracovnících v zemědělství a stavebnictví.
V Poběžovicích na Domažlicku, které se také nacházejí nedaleko hranice s Bavorskem, situaci navíc ztěžuje i to, že nezaměstnanost v okolí dosahuje 3,2 % a je tak pod celostátním průměrem. „Získat lidi pro práci v zemědělství je stále těžší. I přes naši snahu ulehčit práci moderní technikou se setkáváme s poměrně nízkým zájmem. Letní sezóna bývá náročnější, a to jak s ohledem na poptávku po sezónních pracovnících, tak pro letošek s ohledem na zvýšenou administrativní zátěž, kterou novela přináší. Nedostatek pracovní síly je v zemědělství v letních měsících pravidelný. Kvalifikovaní pracovníci bývají nasmlouváni dlouho dopředu. Jako každý rok počítáme s tím, že přijmeme víc než desítku brigádníků, abychom sklizeň zvládli. Věříme, že s aktuální situací na trhu práce, by to mohlo být snazší než v předchozích letech,“ říká Trávníček z Verdi fondu farem, do jehož portfolia spadá i farma Druhá Poběžovická.
Narozdíl od zaměstnavatelů brigádníci změny vítají. Kromě nároku na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích získají i lepší sociální zabezpečení. Upravená legislativa tak zlepšuje jejich pracovní podmínky a ochranu. I díky tomu by se mohl zájem o nejrůznější brigády a sezónní práce zvýšit, z čehož by profitovali jak pracovníci, tak i firmy.