logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | ekonomika | ESG & CSR  | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | pracovní právo | lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | LinkedIn #personalistacomPersonalista > zprávy > Zaměstnavatelé musí reagovat na současnou ekonomickou situaci, zaměstnanci jsou znepokojeni a plánují vyjednávat! - Co ukazuje Barometr zaměstnanců společnosti Up ČR?
Spolehlivé HR řešení v každé době

Zaměstnavatelé musí reagovat na současnou ekonomickou situaci, zaměstnanci jsou znepokojeni a plánují vyjednávat! - Co ukazuje Barometr zaměstnanců společnosti Up ČR?

personalista.com - 30. 04. 2023
Většina zaměstnanců potvrzuje, že jejich zaměstnavatel již v odměňování zareagoval na současnou ekonomickou situaci. Nejčastěji navýšením mzdy, podpory stravování nebo jiných zaměstnaneckých benefitů. Polovina z nich je však s výší podpory nespokojena a dalších 47 % zaměstnanců na reakci zaměstnavatele dále marně čeká. Zaměstnanci proto plánují v příštích týdnech dále vyjednávat. Vyplývá to z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem a organizací.
Reálná mzda klesla podle údajů Českého statistického úřadu v loňském roce o 7,5 % a podle analytiků bude pokles pokračovat i letos. Podle březnových dat z Barometru zaměstnanců začínají tuto situaci více zohledňovat i zaměstnavatelé. Zatímco ještě loni v létě se 61 % zaměstnanců nechalo slyšet, že jejich zaměstnavatel na ekonomickou situaci v odměňování nijak nezareagoval, nyní je situace lepší. Na přilepšení přesto stále marně čeká 47 % zaměstnanců.

Posilování kupní síly

Nejčastější formou reakce zaměstnavatele na současný ekonomický vývoj bylo navýšení mzdy, které uvádí 31 % zaměstnanců. Oproti loňskému létu nejvíce narostla účelová podpora stravování a více lidí se dočkalo i navýšení jiných zaměstnaneckých benefitů, případně speciálního bonusu. Ostatní příspěvky zůstávají spíše v pozadí a beze změn oproti loňsku.

„Pokles reálných mezd dostává do popředí ty zaměstnanecké benefity, které přinášejí dodatečnou kupní sílu. Jejich obliba rostla už v loňském roce a letos budete tento trend pokračovat. Jen například u volnočasových benefitů jsme meziročně zaznamenali více než 30% nárůst hodnoty zakázek,“ říká Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika, která vyvíjí HR platformy pro motivaci zaměstnanců.

Dobré, ale málo

Přes patrnou větší snahu zaměstnavatelů je však stejně jako loni polovina zaměstnanců s obdrženým rozsahem podpory nespokojena. 52 % zaměstnanců i proto plánuje v příštích týdnech a měsících žádat o přilepšení, většinou o navýšení mzdy, ale také o přidání benefitů nebo navýšení podpory stravování.

„Snaha držet tempo navyšování mzdy s inflací je ve většině případů marná a příliš nízké navýšení může vyvolat dokonce opačný efekt. Největší úspěch má komplexnější forma podpory, která zahrnuje vedle adekvátní finanční odměny i různé formy účelových příspěvků a vhodně zvolených benefitů s ohledem na současnou situaci zaměstnanců,“ popisuje Nicoletti.

Železné stravenky

Právě účelové příspěvky na dopravu, dovolenou a stravování patří momentálně mezi nejžádanější benefity, shodně by je uvítala zhruba čtvrtina zaměstnanců. Stravenky a stravenkové karty figurují v současnosti i na čele žebříčku nejposkytovanějších benefitů z pohledu zaměstnavatelů. 

„Naše březnová data z průzkumu mezi personalisty ukazují, že ze zvažovaných extra benefitů pro dobu nebývalého zdražování je v hledáčku personalistů nejčastěji právě zvýšení příspěvků na stravování. 1/4 firem plánuje v tomto roce příspěvky na stravování navyšovat,“ říká Nicoletti ze společnosti Up Česká republika, která patří mezi TOP české fintechy.

Gradující přetížení

Současné rozpoložení zaměstnanců, finanční nejistota i velké pracovní vytížení se promítají také do požadavků na nefinanční benefity. Z nich je momentálně mezi zaměstnanci jednoznačně nejžádanější delší dovolená. Ocenilo by ji 28 % zaměstnanců. Kratší pracovní dobu by uvítalo 18 % lidí.

„Pokud jde o nefinanční benefity, mnoho zaměstnanců oceňuje flexibilitu pracovní doby a možnost home office. Začínáme se také setkávat s tím, že některé společnosti nabízejí čtyřdenní pracovní týden, ale stále je to velmi vzácné. V žebříčku oblíbenosti benefitů z pohledu zaměstnance jsou to dále navýšení počtu dní dovolené nad zákonný limit, případně tzv. sick days,“ dodává Nicoletti.
LL Portal. Uímse.cz

listvyhledávání

listreklama
Chceš i ty vybírat ze všech bankomatů na světě zdarma? Založ si u Raiffeisenbank účet nabitý výhodami. Účet si založíš online

OnlyJobsUčím se - váš portál pto celoživotní učení></a>

</div>    </div>
    <br />

    
	<br />
<div style=

listzajímavosti odjinud

Plzeňský Daikin svým zaměstnancům od dubna zvýšil mzdy i odměny za odpracované roky

Plzeňská pobočka společnosti Daikin, předního producenta klimatizačních jednotek a tepelných čerpadel, uzavřela se svými zaměstnan... více

Plevel, který hyzdí a poškozuje veřejná prostranství i soukromé pozemky, není nutné ničit chemicky. To totiž ohrožuje zdraví, přírodu i podzemní vody

Likvidace plevele na chodnících, v parcích a zahradách je s příchodem jara důležitým tématem. Jednoduché, a navíc ekologické řešen... více

Kto kupuje slnečné kolektory?

Viete kto si najčastejšie zaobstaráva slnečné kolektory? Ak tipujete, že sú to majitelia rodinných domov, nemýlite sa. Ak tipuje... více

eMan se v minulém roce soustředil na strategii efektivity. Rostla výkonnost i zisk

Pražský softwarový dům eMan má za sebou další úspěšný rok. I přes obrat srovnatelný s loňskem dosáhl i tak skokového zisku. Rok 20... více

Umělá inteligence vstupuje do hry a ČR je první na světě

Česká republika je první zemí světa, která umožní zájemcům o získání některého z řady mezinárodně uznávaných ECDL/ICDL certifikátů... více