logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | koronavirus a lidské zdroje lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022Personalista > zprávy > Téměř 30 % lidí se bojí řešit se šéfem peníze
Poznejte lépe lidi, odhalte jejich potenciál

Téměř 30 % lidí se bojí řešit se šéfem peníze

personalista.com - 26. 04. 2022
Rostoucí náklady domácností i rekordní inflace nutí zaměstnance přistupovat k úsporám i tlačit na zvýšení své mzdy. Velká část lidí si však o více peněz stejně neřekne. Téměř 30 % se totiž ostýchá nebo dokonce bojí se šéfem otázku mzdy otevírat. Jde tak o jednoznačně nejcitlivější téma v komunikaci mezi zaměstnancem a šéfem v tuzemských firmách. Vyplývá to z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem.
O přidání peněz v letošním roce plánovalo na jeho začátku žádat okolo 40 % zaměstnanců. Od té doby potřeba vyššího příjmu ještě zesílila. Ukazuje se ale, že velká část zaměstnanců si přesto o přidání peněz neřekne. 28 % zaměstnanců se totiž ostýchá nebo dokonce bojí tuto otázku se svým šéfem řešit. Obzvláště bojácné jsou přitom ženy a také zaměstnanci malých firem.

„Pokud se zaměstnanec bojí otázku mzdy vůbec otevřít, ukazuje to obvykle na větší problém s komunikací ve firmě nebo týmu, který však může být těžké odhalit. Pro zaměstnance se tak často stává snazším řešením pracovní místo opustit, než svou situaci řešit v rámci firmy. Je proto vhodné využívat nástroje ke zjištění aktuální nálady ve firmě, například formou anonymního online průzkumu,“ říká Stéphane Nicoletti, CEO společnosti Up Česká republika, která se specializuje na péči o zaměstnance.

Strach (skoro) jen z peněz

Výše odměny je sice hlavním obávaným tématem, ale není jediným. Mluvit se svým nadřízeným o všem může 43 % zaměstnanců, ostatní mají z něčeho strach či ostych. Středně problematickými tématy jsou pro část zaměstnanců chování, náplň práce a kompetence, dále osobní záležitosti, benefity a bonusy, ale také možnosti povýšení. Za nejméně ožehavá témata lze považovat dovolenou, pracovní dobu a budoucnost firmy, byť i tyto zásadní otázky vzbuzují u části zaměstnanců obavy.

Díky hybridizaci práce je celá oblast komunikace mezi šéfem a zaměstnanci sice problematičtější než dříve, ale také umožnila vznik nových cest. „Díky častému hybridnímu režimu vznikají nové kanály a možnosti komunikace mezi nadřízeným a jeho týmem. V rámci naší platformy Můj Up tak patří mezi nejoblíbenější moduly možnost zeptat se online zaměstnavatele prakticky na cokoliv. Podobné funkce mohou usnadnit otevírání nepříjemných témat, jako je právě mzda nebo osobní problémy,“ popisuje Nicoletti.

Největší tabu? Sexuální orientace i genderová rovnost

Ožehavá témata ovšem nenajdeme jen v komunikaci mezi šéfem a jeho podřízenými. Některá jsou zkrátka tabu napříč celými firmami. O tom, že nic není v jejich firmě tabu, je přesvědčena čtvrtina zaměstnanců. V ostatních firmách vévodí poměrně jasně „žebříčku zakázaných témat“ sexuální orientace. Tu považuje za tabu téměř čtvrtina zaměstnanců. Dalších 40 % lidí toto téma v práci nediskutuje, přestože tomu podle nich nic nebrání.

Poměrně nečekaně považují zaměstnanci za tabu také v poslední době často zmiňovanou genderovou rovnost. 15 % zaměstnanců cítí, že toto téma není dobré u nich ve firmě otevírat, dalších 40 % lidí o něm nediskutuje z vlastní vůle. Zhruba podobně vnímají lidé i sociální, etnické nebo národnostní rozdíly.

Za delikátní téma lze označit i mzdové ohodnocení. Na jedné straně ho 14 % zaměstnanců považuje ve firmě za tabu, na straně druhé podobný počet lidí o finančním ohodnocení často diskutuje. „V přístupu a otevřenosti ohledně finančního ohodnocení a jeho spravedlivosti existují dnes mezi firmami obrovské rozdíly. Některé zahraniční i české firmy přistoupily v poslední době například ke zveřejnění platu všech zaměstnanců, jinde jde stále o naprosté tabu,“ říká Nicoletti.

Hněv i vyhazov

O obrovském rozdílu v otevřenosti firem, pracovních podmínkách i atmosféře svědčí i další výsledky Barometru. Ty ukazují, jestli se zaměstnanci obávají postihu, pokud o některém z tabuizovaných témat rozpoutají diskuzi. Zhruba čtvrtina zaměstnanců si je jista, že by je za toto jednání nikdo nepostihl. Ještě o něco více lidí se sice postihu nebojí, ale už si tak jisti nejsou.

Téměř polovina pak má z postihu obavy. Nejčastěji se strachují hněvu nadřízeného, podobně časté jsou ale také obavy ze ztráty zaměstnání, ze skrytého postihu, z odsouzení ze strany kolegů nebo z finančního postihu. Nejméně se zaměstnanci obávají poškození své pověsti.


Váš e-mail: E-mail příjemce:
Vaše jméno:  listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více

Už jen necelých 10 dnů je možné zakoupit si lístek do tomboly o dva míče s podpisem Messiho a Ronalda

Přesně 18. prosince v 17. hodin večer končí možnost zabojovat o dva fotbalové míče s podpisem skvělých fotbalistů Messiho a Ronald... více

Fashion Aréna chystá Black Friday Week

Obchody v pražském outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet budou letos v rámci oblíbeného Black Friday nabízet své zboží s d... více

Temná detektivka od autora bestselleru Purpurové řeky přináší nejuen vzrušení a záplatku, ale taky realistický obraz zla.

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ (XYZ, 549 Kč) od Jean-Christophe Grangého, který patří k populár... více

již se nám pomalu blíží čas adventu. K němu také nedomyslitelně patří i čokoláda Milka.

Ikonické adventní kalendáře, roztomilí plyšáci, postavičky Santy nebo plněné Snowballs lahodným krémem. 😊 ... více