logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | ekonomika | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | pracovní právo lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2023Personalista > zprávy > Role AI v oblasti náboru a získávání pracovní síly
Spolehlivé HR řešení v každé době

Role AI v oblasti náboru a získávání pracovní síly

personalista.com - 23. 11. 2023

Umělá inteligence (AI) je schopnost strojů provádět úkoly, které vyžadují lidskou inteligenci, jako je učení, rozpoznávání vzorců, řešení problémů nebo rozhodování. AI má potenciál zlepšit mnoho aspektů lidské činnosti, včetně náboru a získávání pracovní síly. V tomto článku se podíváme na to, jak AI může pomoci zaměstnavatelům a uchazečům s procesy, které vedou k úspěšnému nalezení kandidáta, nebo pracovní pozice.


Jak AI pomáhá zaměstnavatelům

Zaměstnavatelé čelí mnoha výzvám při hledání a najímání kvalifikovaných a talentovaných pracovníků. Některé z těchto výzev jsou:

 • Obrovské množství životopisů, které je třeba procházet a hodnotit.
 • Nejednoznačné nebo zkreslené informace poskytnuté uchazeči o zaměstnání.
 • Nedostatek objektivity a nestrannosti při výběru kandidátů.
 • Časová a finanční náročnost náborového procesu.
 • Nízká kvalita a spokojenost zaměstnanců.

AI může pomoci zaměstnavatelům řešit tyto výzvy tím, že jim poskytne nástroje a služby, které jim umožní efektivněji a spravedlivěji najímat pracovníky. Některé z těchto nástrojů a služeb jsou:

 • AI-poháněné platformy pro nábor, které automatizují a optimalizují celý náborový proces, od zveřejnění pracovních nabídek, přes získávání a hodnocení kandidátů, až po nabídku a přijetí. Tyto platformy využívají algoritmy strojového učení, které dokáží analyzovat velké množství dat, identifikovat nejvhodnější kandidáty, předvídat jejich výkon a způsobilost, a doporučit jim nejlepší pracovní příležitosti. Příklady takových platforem jsou [LinkedIn Talent Solutions], [Indeed], [ZipRecruiter] nebo [HireVue].
 • AI-poháněné nástroje pro hodnocení, které pomáhají zaměstnavatelům měřit a porovnávat dovednosti, znalosti, osobnost a kulturní vhodnost kandidátů. Tyto nástroje využívají různé metody, jako jsou testy, hry, video rozhovory, nebo analýza sociálních médií, k poskytnutí objektivních a standardizovaných zpětných vazeb o kandidátech. Příklady takových nástrojů jsou [Pymetrics], [Aspiring Minds], [Codility] nebo [Knockri].
 • AI-poháněné nástroje pro zlepšení zkušeností kandidátů, které pomáhají zaměstnavatelům budovat a udržovat vztahy s potenciálními a stávajícími zaměstnanci. Tyto nástroje využívají technologie, jako jsou chatboty, virtuální asistenti, nebo personalizované doporučení, k poskytnutí rychlých a relevantních informací, zpětné vazby, a podpory kandidátům během náborového procesu. Příklady takových nástrojů jsou [Mya], [Paradox], [XOR] nebo [Eightfold].

Jak AI pomáhá uchazečům o zaměstnání

Uchazeči o zaměstnání také čelí mnoha výzvám při hledání a získávání pracovních příležitostí. Některé z těchto výzev jsou:

 • Nedostatek transparentnosti a zpětné vazby od zaměstnavatelů.
 • Nejistota a stres spojené s náborovým procesem.
 • Nízká sebedůvěra a motivace.
 • Obtížnost najít a přizpůsobit se novým pracovním prostředím a kulturám.
 • Nedostatek dovedností a znalostí potřebných pro současný a budoucí trh práce.

AI může pomoci uchazečům o zaměstnání řešit tyto výzvy tím, že jim poskytne nástroje a služby, které jim umožní efektivněji a úspěšněji hledat a získávat pracovní příležitosti. Některé z těchto nástrojů a služeb jsou:

 • AI-poháněné platformy pro hledání práce, které pomáhají uchazečům o zaměstnání najít a aplikovat na nejvhodnější pracovní nabídky. Tyto platformy využívají algoritmy strojového učení, které dokáží analyzovat velké množství dat, identifikovat nejrelevantnější pracovní nabídky, předvídat jejich pravděpodobnost úspěchu, a doporučit jim nejlepší způsoby, jak se připravit a prezentovat. Příklady takových platforem jsou [Glassdoor], [Monster], [CareerBuilder] nebo [Jobscan].
 • AI-poháněné nástroje pro vytváření životopisů, které pomáhají uchazečům o zaměstnání vytvořit a optimalizovat své životopisy a doprovodné dopisy. Tyto nástroje využívají technologie, jako jsou generování textu, analýza sentimentu, nebo rozpoznávání hlasu, k poskytnutí personalizovaných a přesvědčivých dokumentů, které zvýší jejich šance na získání pozvání k pohovoru. Příklady takových nástrojů jsou [Resume.io], [Enhancv], [Rezi] nebo [Voco].
 • AI-poháněné nástroje pro rozvoj dovedností, které pomáhají uchazečům o zaměstnání.

  Umělá inteligence (AI) je stále více využívána v oblasti náboru a získávání pracovní síly, protože nabízí řadu výhod pro zaměstnavatele i uchazeče o zaměstnání. Některé z nejnovějších trendů v této oblasti jsou:

  AI-poháněné platformy pro nábor, které automatizují a optimalizují celý náborový proces, od zveřejnění pracovních nabídek, přes získávání a hodnocení kandidátů, až po nabídku a přijetí. Tyto platformy využívají algoritmy strojového učení, které dokážou analyzovat velké množství dat, identifikovat nejvhodnější kandidáty, předvídat jejich výkon a způsobilost, a doporučit jim nejlepší pracovní příležitosti. Příklady takových platforem jsou LinkedIn Talent Solutions, Indeed, ZipRecruiter nebo HireVue.
  AI-poháněné nástroje pro hodnocení, které pomáhají zaměstnavatelům měřit a porovnávat dovednosti, znalosti, osobnost a kulturní vhodnost kandidátů. Tyto nástroje využívají různé metody, jako jsou testy, hry, video rozhovory, nebo analýza sociálních médií, k poskytnutí objektivních a standardizovaných zpětných vazeb o kandidátech. Příklady takových nástrojů jsou Pymetrics, [Aspiring Minds], [Codility] nebo [Knockri]. AI-poháněné nástroje pro zlepšení zkušeností kandidátů, které pomáhají zaměstnavatelům budovat a udržovat vztahy s potenciálními a stávajícími zaměstnanci. Tyto nástroje využívají technologie, jako jsou chatboty, virtuální asistenti, nebo personalizované doporučení, k poskytnutí rychlých a relevantních informací, zpětné vazby, a podpory kandidátům během náborového procesu. Příklady takových nástrojů jsou [Mya], [Paradox], [XOR] nebo [Eightfold]. AI-poháněné platformy pro hledání práce, které pomáhají uchazečům o zaměstnání najít a aplikovat na nejvhodnější pracovní nabídky. Tyto platformy využívají algoritmy strojového učení, které dokážou analyzovat velké strojového učení, které dokážou analyzovat velké množství dat, identifikovat nejrelevantnější pracovní nabídky, předvídat jejich pravděpodobnost úspěchu, a doporučit jim nejlepší způsoby, jak se připravit a prezentovat. Příklady takových platforem jsou [Glassdoor], [Monster], [CareerBuilder] nebo [Jobscan].

  AI-poháněné nástroje pro vytváření životopisů, které pomáhají uchazečům o zaměstnání vytvořit a optimalizovat své životopisy a doprovodné dopisy. Tyto nástroje využívají technologie, jako jsou generování textu, analýza sentimentu, nebo rozpoznávání hlasu, k poskytnutí personalizovaných a přesvědčivých dokumentů, které zvýší jejich šance na získání pozvání k pohovoru. Příklady takových nástrojů jsou [Resume.io], [Enhancv], [Rezi] nebo [Voco].

  Tyto a další trendy v oblasti AI a náboru ukazují, jak tato technologie může pomoci zlepšit kvalitu, rychlost a nákladovou efektivitu procesu získávání pracovní síly. Zároveň může pomoci zvýšit spokojenost a loajalitu zaměstnanců i uchazečů o zaměstnání.


listvyhledávání

listreklama
Chceš i ty vybírat ze všech bankomatů na světě zdarma? Založ si u Raiffeisenbank účet nabitý výhodami. Účet si založíš online


listzajímavosti odjinud

Obrat společnosti Sweet Delight v roce 2023 přesáhl 184 milionu korun.

Sweet Delight, česká společnost vyrábějící šokově zamražené dorty a dezerty, potvrzuje, že v roce 2023 dosáhla důležitého 11% nárů... více

Bezemisní náklaďáky a autobusy: EU chce dekarbonizovat těžkou dopravu, je nutné budovat infrastrukturu

Evropští zákonodárci dosáhli dohody, která stanovuje ambiciózní cíle pro snižování emisí CO2 u nákladních automobilů a autobusů. D... více

Pražská řemeslná pekárna Zrno zrnko při zásobování prodejen sází na elektromobilitu

Oblíbená pekárna Zrno zrnko ke stávajícím šesti pobočkám po celé Praze brzy přidá další – tentokrát na Smíchově. Vítanou zprávu p... více

Cushman & Wakefield vítězem dvou kategorií ThePrime Real Estate Awards 2023

V letošním, druhém ročníku soutěže, jejíž výsledky byly vyhlášeny na galavečeru ThePrime Real Estate Gala 25. ledna 2024, získala ... více

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více