Penzijní spoření zůstává pro seniory atraktivní
personalista.com - 24. 05. 2024
S blížícím se datem 1. července 2024, kdy se změní podmínky pro získání státního příspěvku na penzijní spoření, se otevírá diskuse o významu a výhodách tohoto produktu. Změny znamenají, že klienti s přiznaným starobním důchodem již nebudou mít nárok na státní příspěvek, což vyvolává otázky ohledně nejlepšího využití stávajících smluv. Přinášíme důvody, proč zůstává penzijní spoření atraktivní i bez státního příspěvku.
Penzijko se vyplatí i bez státního příspěvku
Seniorům, kteří nadále nebudou mít nárok na státní příspěvek, je doporučeno ve spoření pokračovat. Mimo zachování již obdržených státních příspěvků nabízí penzijního spoření také celou řadu výhod. V Transformovaném fondu nabízí například garanci nezáporného zhodnocení, což zajišťuje bezpečnost vložených prostředků. Klienti mohou očekávat průměrné zhodnocení ve výši 2 až 2,5 % ročně, což je přitažlivé zejména ve světle nízkých úrokových sazeb na tradičních spořicích účtech.
Pracující senioři, kteří mají zdanitelný příjem, si budou moci od daňového základu odečíst všechny příspěvky a neplatí tak pro ně hranice 1 700 Kč jako pro všechny ostatní. Současně jsou případné příspěvky zaměstnavatele do výše 50 000 Kč osvobozeny od zdravotního i sociálního pojištění. Doplňkové penzijní spoření přináší kromě totožných benefitů ještě o něco zajímavější zhodnocení. Po minulém roce, který byl z pohledu výnosů naprosto mimořádný, je výhled zhodnocení na další zhruba tři roky okolo 5 % ročně, a to v případě konzervativní strategie s nízkou mírou rizika.
Zhodnocení penzijního spoření závisí na zvolené strategii klienta
Způsob, jakým se budou vložené peníze do penzijka zhodnocovat, závisí na zvolených programech. Ty jsou u Doplňkového penzijního spoření v případě Generali penzijní společnosti tři – konzervativní, vyvážený a dynamický. Jednotlivé strategie lze v průběhu spoření libovolně měnit, čímž střadatel dosáhne optimálního zhodnocení.
Při zvolení konzervativní strategie podstupuje klient nejmenší možné riziko. Investuje totiž převážně do dluhopisů. Taková strategie se hodí spíše tam, kde je předpokládaná délka spoření kratší než 8-10 let. Například v situaci, kdy si klient už desítky let spoří a v horizontu 8 let plánuje jít do starobního důchodu a peníze začít vybírat. Doplňkové penzijní spoření je takto i nastaveno a 5 let před důchodovým věkem jsou vložené prostředky automaticky převedeny do povinného konzervativního fondu.
Vyvážená investiční strategie nabízí výrazně vyšší potenciál výnosů. Investuje do dluhopisů a akcií v poměru přibližně 50:50. Jde o tzv. zlatou střední cestu. Klientovi nabízí vyšší míru zhodnocení než konzervativní fond, a to za střední míry rizika. Ti, kteří investovali do vyvážených fondů, získali loni zhodnotili své prostředky o 15 %.
Dynamická investiční strategie se doporučuje v případě, že klient plánuje spořit v dlouhodobém horizontu několika desítek let. U dynamické strategie se peníze investují zejména do akcií. Je potřeba počítat s určitou volatilitou a výkyvy. Předpokládá se však, že v dlouhodobém horizontu se tyto výkyvy daří velmi dobře kompenzovat. Zejména v dlouhodobém horizontu dokáže dynamická strategie vydělat nejvíce. V roce 2023 dosáhly výnosy v dynamických fondech doplňkového penzijního spoření rekordních 20-30 %.