logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | koronavirus a lidské zdroje lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022


Personalista > zprávy > Jak hoteliéři restartovali a jak lákají zaměstnance zpět?
Spolehlivé HR řešení v každé době

Jak hoteliéři restartovali a jak lákají zaměstnance zpět?

personalista.com - 07. 04. 2022
Obor hoteliérství a pohostinství se vždy potýkal s nedostatkem zaměstnanců a velkou fluktuací, ať už v období ekonomického růstu nebo krize. Pandemie a válečné konflikty zcela jistě zamíchají kartami a mnohdy je značně přerozdělí. Některé obory zasáhnou výrazněji a některé zaznamenají dokonce rozmach. A s tím souvisí samozřejmě i zaměstnanost v jednotlivých oborech. Lidé, kteří hledají práci daleko více zvažují i externí vlivy jako je geopolitické hledisko a třeba i stabilitu oboru z hlediska pandemie.
Práce v hoteliérství a pohostinství je velmi specifická a také návyková. Věřím, že kdo byl zvyklý pracovat s lidmi a uspokojovat jejich potřeby, se bude vracet. Nebude chtít zůstat v kanceláři nebo ve skladu, kde je nedostatek okamžité zpětné vazby v podobě úsměvu od zákazníka nebo naopak adrenalinu, kdy zaměstnanci si musí poradit se zdánlivě ´neřešitelnými´ situacemi.

Jak jsme si udrželi přízeň našich kmenových zaměstnanců?

Velmi důležitou úlohu sehrála silná značka OREA. Zaměstnanci si byli vědomi toho, že mají u nás stabilní zázemí a také širší možnosti uplatnění. Využíváme například toho, že přesouváme mezi jednotlivými hotely a resorty naše zaměstnance, v případě, že je to potřeba. Hotelový řetězec naší velikosti, který se stále rozvíjí, má výhodu, že může nabídnout zajímavé možnosti interního růstu a kariéry. I během pandemie jsme rozšířili naše služby o tři hotely, nabízíme tedy pro naše kolegy stále nové a zajímavé příležitosti.

Naše kmenové zaměstnance jsme si udrželi i během pandemie, chtěli jsme být schopni otevřít, jakmile to bude možné. Hodně konkurenčních hotelů si však toto nemohlo dovolit, a proto měly problémy sehnat lidi, když se ekonomika zase začala otevírat. Někteří naši zaměstnanci samozřejmě odešli z našeho postiženého oboru, potřebovali větší stabilitu, kterou jim hospitalita nemohla v té době nabídnout.

Již třetím rokem žijeme v podmínkách, které jsou jen těžko předvídatelné. Kromě pandemie, která se zdá, že je na ústupu, zasáhla celou společnost další tragédie v podobě válečného konfliktu na Ukrajině. Dotklo se nás to velmi osobně, protože řada našich zaměstnanců pochází z Ukrajiny. Na začátku války jsme zaměstnávali 34 kmenových pracovníků z Ukrajiny a na jednotlivých hotelech máme dalších 5-10 zaměstnanců na dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Ihned jsme jim a jejich rodinným příslušníkům nabídli pomoc, jak finanční, tak logistickou. Uprchlíkům jsme poskytli také okamžitou možnost ubytování, v celkovém rozsahu cca 400 lůžek, a to prostřednictvím řízených aktivit Ministerstva vnitra. Založili jsme také veřejnou sbírku OREA na pomoc Ukrajině, nejenom pro naše zaměstnance.

Samozřejmě vzhledem k tomu, že máme řadu volných míst, nabídneme je dalším lidem prchajícím z Ukrajiny. Aktuálně se jedná o zhruba 30 pozice napříč celou republikou. Hned v prvních dnech jsme nabídli práci ukrajinské studentce vysoké školy, která k nám přišla z ulice, díky jejímu jazykovému vybavením u nás během pár dnů začala pracovat na recepci. Pro uprchlíky, které ubytováváme, jsme uspořádali náborový den a máme dalších šest nových kolegyň. Všechny inzerované pozice, které jsou vhodné pro přicházející lidi z Ukrajiny, označujeme a spolupracujeme také s novými weby pro uprchlíky, kde práci přímo nabízíme.

Náročné období několika posledních let ale ukázalo, že lidé cestování milují, dovolenou potřebují a raději najdou cestu, jak se daným podmínkám přizpůsobit, než by cestovat zcela přestali. Proto pevně věřím, že atraktivita hospitality jako zaměstnavatele bude zase stoupat a najde si své potenciální zájemce. Očekávám, že tak jako v jiných oborech díky odložené spotřebě přišel nákupní boom, to samé se chystá i v cestovním ruchu. Lidé budou hladoví po dovolené nebo po víkendovém odpočinku mimo své domovy, které sloužily poměrně dlouho jako kanceláře, školy, tělocvičny, kina, hospody a restaurace, když lidé nikam nemohli.

Jak zaměstnance lákáme zpět?

Odměna za práci patří mezi jednu z nejdůležitějších složek, která přispívá k celkové motivaci zaměstnance. Zaměstnanec musí být náležitě oceněn, děláme si pravidelně srovnání trhu a víme, kde se proto pohybujeme. Plat musí ale splňovat další kritéria, není to jenom o absolutní výši, ale zaměstnanec musí vědět, že je ohodnocen spravedlivě. Celá výplata je také na výplatní pásce, což není vždy standardní, obzvláště v našem oboru. Pokud existuje pohyblivá část mzdy, musí být pro zaměstnance zřetelné, na čem je tato složka závislá.

Dnes vstupují do boje o zaměstnance další faktory, kromě benefitů, jsou to i vzdělávací programy, možnosti kariérního růstu, ale důležitá je také firemní kultura a konzistentní dodržování hodnot. Naše benefity a incentivních programy jsou určeny pro zaměstnance a některé dokonce i pro jejich rodiny. Využíváme pro naše zaměstnance Cafeteria systém benefitů. Příjemná je možnost využití výrazně zvýhodněného ubytování nejen pro zaměstnance, ale i pro jejich rodinné příslušníky. Letos opět konečně spustíme naši OREA Academy, což je interní systém vzdělávání, v němž nabízíme kurzy a workshopy napříč celým spektrem profesí a manažerských schopností. Zaměstnanci se zde učí kulinářskému umění, prozákaznickému přístupu a v letošním roce se chystáme také nabídnout dnes velmi diskutované téma finanční gramotnosti. Na pracovištích jsme vybudovali například chill-out zóny, které mohou zaměstnanci využít k odpočinku. Kromě zmíněných benefitů řada pracovníků, a to především sezónních, uvítá i umístění našich hotelů na často jedinečných místech České republiky.

Jak vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Jednou z možností je otevřít trh práce zahraničním zaměstnancům, po kterém náš obor dlouhodobě volá. Do oboru cestovního ruchu, gastro a horeka je nutné nalákat mladé lidi. Ve všech regionech, kde máme své hotelové zastoupení, proto velmi aktivně spolupracujeme se středními školami a učilišti. V Praze máme navázánu spolupráci i s Vysokou školou hotelovou. Snažíme se motivovat studenty, nabídnout jim myšlenku, že náš obor je atraktivní a že má smysl se spojit s někým, kdo je seriózní zaměstnavatel, který jim umožní kariérní růst.

Obor pohostinství a hoteliérství je spojen ve velké míře se zaměstnáváním žen, z celkového počtu pracovníků máme cca 60 % žen, a proto nabízíme řadu flexibilních a zkrácených úvazků, a tak rozšiřujeme naši nabídku pro další důležitou skupinu populace.

Kde hledáme nové duše?

Využíváme jednak standardních nástrojů, jako je inzerce na zaměstnaneckých portálech, dobře nám fungují sociální sítě a online kampaně anebo doporučení současných či bývalých zaměstnanců. V rámci firmy máme program „Přiveď kolegu“, který odměňuje naše zaměstnance, kteří k nám do týmu přivedou nového člověka, který odměnu získá také. V regionech nám naopak stále dobře funguje i klasická inzertní kampaň v dopravních prostředcích nebo v rádiích kombinovaná s cílenou online kampaní.


Váš e-mail: E-mail příjemce:
Vaše jméno:  listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Společnost dm spouští novou aplikaci Moje dm. Nabídne jednodušší nákupy, propojení s věrnostním programem či čtečku čárového kódu

Společnost dm uvádí novou mobilní aplikaci Moje dm. Zákazníci s ní budou moci nejen přímo nakoupit či sbírat body věrnostního prog... více

Vyhlášení Evropského týdne odborných dovedností 2022

Vzhledem k tomu, že odborné dovednosti představují hlavní bod programu EU v oblasti mládeže a zaměstnanosti, vyhlašuje Evropská ko... více

Seznam.cz nasazuje na svou domovskou stránku rusky psaný zpravodajský souhrn

Seznam.cz nasazuje na svou domovskou stránku rusky psaný zpravodajský souhrn týkající se válečného konfliktu na Ukrajině.... více

AFI: Ruské investice v Česku byly bez významu už před válkou

Česká republika není ani v nejmenším závislá na ruských investicích, těch je v Česku minimálně. Jedním z důvodů je, že Rusko má st... více

Záznam z policejních kamer jako PR. Startuje první soutěž videoklipů ze zásahů policie

Společnost Axis Communications a online magazín Týdeník policie spouští 1. kolo soutěže Nejlepší důkaz – přehlídky nejzajímavějšíc... více