Energie zlevňovat nebudou, aktuálně se vyplatí fixovat ceny
personalista.com - 11. 11. 2024
Ceny energií jsou v posledních letech jedním z nejčastěji diskutovaných témat. Po prudkém zdražování jsme se sice konečně dočkali zlevnění, už teď je ale jisté, že příznivější ceny tady nebudou věčně. Sazby zřejmě začnou růst už v nadcházejících měsících, právě teď je proto ideální čas na fixaci.
„Zákazníci, kterým zrovna končí stávající smlouva, to mají jednoduché, protože si teď v klidu mohou zafixovat aktuální nízké sazby. Se založenýma rukama ovšem nemusí čekat ani ti, kterým dodávky ještě pár měsíců poběží. Novou smlouvu lze podepsat klidně i půl roku předem,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz.
A rozhodně se nemusíte bát, že byste takovým krokem jakkoli obcházeli svého stávajícího dodavatele ani že by vám od něj hrozily sankce. Právo podepsat novou smlouvu máme většinou půl roku před plánovaným koncem aktuální smlouvy, někteří dodavatelé ale umožňují podpis dokonce až na rok dopředu.
„Pokud například vaše smlouva končí k poslednímu březnu, můžete si už dnes vybrat nového dodavatele, podepsat s ním smlouvu a fixovat si tak aktuální ceny na další roky dopředu. Dál už se o nic starat nemusíte, jen od 1. dubna začnete automaticky odebírat energie od nového dodavatele. Tak dosáhnete vůbec nejlepších cen. Pokud byste si naopak vyjednávání nových podmínek nechali až na únor nebo březen, můžete se zrovna trefit do největších mrazů, a tím pádem i do topné špičky, která ceny energií vyžene mnohem výš,“ říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.
Ceny energií spíše porostou
Jedno zdražování distribučních poplatků sice máme poměrně čerstvě za sebou, přesto je jisté, že nás už brzy čeká další. A nutno podotknout, že regulovaná část elektřiny, kterou prostřednictvím Energetického regulačního úřadu vyhlašuje přímo stát, tvoří v některých případech více než dvě třetiny celkové ceny energií.
Poslední roky nám ukázaly, jak rychle a prudce mohou ceny energií v případě nejistoty na trzích růst. Dramatické výkyvy už jsou snad minulostí, přesto vše v tuto chvíli nasvědčuje spíše zdražování. To potvrzují i čísla z burzy, kde cena elektřiny začíná pomalu atakovat hranici 3.000 Kč. Dodavatelé zatím mají nakoupené zásoby, proto dnes mohou nabídnout nižší sazby, po vyprodání zásob ovšem začnou zdražovat.
Důvodů, proč ceny porostou, je hned několik. Mimo jiné to bude ukončení provozu uhelných elektráren, které v tuto chvíli vyrábějí většinu české elektřiny. Následně bude třeba nahradit je dražšími zdroji. U plynu pak bude hrát roli plánované „odstřižení“ od Ruska, které patří mezi nejlevnější dodavatele. U obou komodit se dále do ceny propíší i distribuční poplatky, jejichž sazby se s ohledem na dražší budování a údržbu infrastruktury budou rovněž zvyšovat.
„U plynu už se ceny pomalu hýbat začínají. Zatím sice jen o desítky, maximálně stovky korun, jenže i obyčejná stokoruna udělá při spotřebě 30 MWh ročně rozdíl 3.000 Kč. Když si k tomu připočteme DPH a dvouletou fixace, hned se dostaneme na rozdíl více než 7.000 Kč. A to není zrovna málo,“ říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.
V tuto chvíli se tedy fixace jednoznačně vyplatí, protože jsou sazby stále velmi nízko
Dokonce jsou mnohem níž, než se po krachu Bohemia Energy a začátku války na Ukrajině očekávalo. Predikce tehdy říkaly, že pod 3.000 Kč za MWh se u elektřiny už nikdy nedostaneme. A dnes tam jsme. Ovšem jen u akvizičních ceníků. To jsou ty, které dodavatelé nabízí novým zákazníkům. Abyste tyto nejzajímavější tržní nabídky získali a ušetřili klidně i 1.000 Kč na každé MWh, je třeba změnit dodavatele.
Na tom ale není nic složitého – a výsledná úspora za to nepochybně stojí. Pokud se navíc obrátíte na online srovnávač Kalkulátor.cz, pomohou vám s výběrem spolehlivého dodavatele i vyřízením nové smlouvy, a také za vás ohlídají všechny termíny.
„Fixací aktuálních nízkých sazeb nic nezkazíte. I kdyby snad všechny predikce selhaly, došlo k dramatičtějším změnám na trhu a ceny klesly, energetický zákon vám umožní od smlouvy podepsané s předstihem bez jakýchkoli sankcí odstoupit a najít si nového dodavatele,“ dodává Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.