logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | koronavirus a lidské zdroje lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022Personalista > zprávy > 5 IT trendů a předpovědí pro rok 2023, o kterých byste měli vědět
Spolehlivé HR řešení v každé době

5 IT trendů a předpovědí pro rok 2023, o kterých byste měli vědět

Kristýna Klejnová (externí autor) - 12. 12. 2022
S blížícím se koncem roku 2022 se naše myšlenky přirozeně obracejí k tomu, co by mohl přinést rok 2023. Svět technologií se neustále mění a dochází v něm k neustálému vývoji. Je vzrušující přemýšlet o tom, co přinese budoucnost a jaké technologické pokroky, které nám příští rok přinese, přímo ovlivní způsob naší práce. Pojďme se podívat na několik technologických trendů, které podle nás budou v roce 2023 těmi, které je třeba sledovat.
5 IT trendů a předpovědí pro rok 2023, o kterých byste měli vědět S blížícím se koncem roku 2022 se naše myšlenky přirozeně obracejí k tomu, co by mohl přinést rok 2023. Svět technologií se neustále mění a dochází v něm k neustálému vývoji. Je vzrušující přemýšlet o tom, co přinese budoucnost a jaké technologické pokroky, které nám příští rok přinese, přímo ovlivní způsob naší práce. Pojďme se podívat na několik technologických trendů, které podle nás budou v roce 2023 těmi, které je třeba sledovat.

1. Metaverzum, budoucnost internetu?

Pokud jste rádi informováni o tom, co se děje ve světě, určitě jste slyšeli o metaverzu. Jedná se o jeden z nejnovějších technologických výdobytků roku 2022, který prý v příštím roce vzroste. Obvykle se vysvětluje jako ‘pohlcující digitální svět’, ale ve skutečnosti nikdo vlastně neví, o co jde. Každý má pro tyto pojmy své vlastní definice a svět čeká na rok 2023, aby si ujasnil, co to vlastně metaverzum je.

Podle Marka Zuckerberga bude metaverzum pokročilou verzí virtuální a rozšířené reality. Na druhou stranu tvůrci Decentralandu naznačují, že metaverzum bude obklopovat koncept blockchainu a decentralizace. Všechny tyto definice by sice mohly být pravdivé, ale co přesně to je, bude vysvětleno až po jeho úplném odhalení.

„Možná se také dočkáme dalšího vývoje autonomních avatarů s umělou inteligencí, kteří nás budou zastupovat v metaverzu, i když nebudeme přihlášeni do digitálního světa,“ říká Jana Večerková, která se problematikou zabývá.

2. Slyšeli jste o ambientní výpočetní technice?

Jedním z technologických trendů, který je možná blíže, i když ho nevidíme, je ambientní výpočetní technika. Tento koncept je známý již několik desetiletí: myšlenka spočívá v tom, že nemusíme nosit techniku s sebou, protože inteligence je zabudována do světa kolem nás, od chytrých reproduktorů až po chytré domy. Ambientní výpočetní technika je navržena tak, aby zmizela v prostředí kolem nás - možná proto je to trend, který zůstal pro mnohé neviditelný, alespoň doposud.

3. Umělá inteligence všude kolem nás

Umělá inteligence (z anglické zkratky AI) hraje v technologiích velkou roli už déle, než si většina lidí uvědomuje. Chytré algoritmy používané při online nakupování, navigaci při cestování a zábavě se opírají o technologii AI. Ale tím to nekončí. AI se bude i nadále začleňovat do struktury našeho technologického světa a bude stále dostupnější a přizpůsobivější. V roce 2023 se navíc očekává, že se umělá inteligence stane ve většině organizacích skutečností.

4. Blockchain

Ačkoli většina lidí si technologii blockchain vybaví v souvislosti s kryptoměnami, jako je Bitcoin, blockchain nabízí zabezpečení, které je užitečné i v mnoha jiných ohledech. Nejjednodušeji lze blockchain popsat jako data, která můžete pouze přidávat, nikoli odebírat nebo měnit. Odtud pochází termín "řetězec", protože vytváříte řetězec dat.

V současné době se blockchain používá především ve finančním sektoru, ale v průběhu roku 2023 se předpokládá, že se tato bezpečná technologie rozšíří i do zdravotnictví, státní správy nebo vzdělávání. „Schopnost decentralizovat důvěru a bezpečnost mimo konkrétní organizaci způsobem, který nelze narušit, bude hnacím motorem inovací v oblasti bezpečnosti a výměny dat,“ dodává Večerková, která se zabývá také blockchainem.

Ať už jde o ukládání a přenos osobních údajů - například zdravotních záznamů, nebo o vytváření dlouhodobého ověřování špičkových produktů, aplikací pro blockchain bude nekonečně mnoho.

5. Udržitelnější technologie

V roce 2023 se konečně dočkáme posunu směrem k udržitelnějším technologiím. Mnozí (ne-li většina) z nás jsou závislí na technologiích, jako jsou naše chytré telefony, tablety a počítače - ale odkud pocházejí komponenty pro výrobu našich oblíbených přístrojů? Lidé budou více přemýšlet o tom, odkud pocházejí komponenty, jako jsou počítačové čipy, a jak je spotřebováváme.

Využíváme také cloudové služby, jako je Netflix a Spotify, které stále běží v obrovských datových centrech, jež spotřebovávají obrovské množství energie. V příštím roce se předpokládá, že spotřebitelé budou mnohem více požadovat, aby výrobky a služby, do kterých investují, byly energeticky účinné a podporované udržitelnějšími technologiemi.

Technologie nelze nikdy zastavit, ale můžete se na ně připravit a přizpůsobit se jim tak, aby pro vás byli přínosem. Jinak se může stát, že zůstanete pozadu za světem. Je doba modernizace a digitalizace, svět se přesouvá online a každá z těchto změn ovlivňuje i fyzický svět. Zatímco rok 2022 byl z hlediska technologií skvělý, nechme se překvapit, co nám přinese rok 2023 a kam až nás technologie dovedou!

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více

Už jen necelých 10 dnů je možné zakoupit si lístek do tomboly o dva míče s podpisem Messiho a Ronalda

Přesně 18. prosince v 17. hodin večer končí možnost zabojovat o dva fotbalové míče s podpisem skvělých fotbalistů Messiho a Ronald... více

Fashion Aréna chystá Black Friday Week

Obchody v pražském outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet budou letos v rámci oblíbeného Black Friday nabízet své zboží s d... více

Temná detektivka od autora bestselleru Purpurové řeky přináší nejuen vzrušení a záplatku, ale taky realistický obraz zla.

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ (XYZ, 549 Kč) od Jean-Christophe Grangého, který patří k populár... více

již se nám pomalu blíží čas adventu. K němu také nedomyslitelně patří i čokoláda Milka.

Ikonické adventní kalendáře, roztomilí plyšáci, postavičky Santy nebo plněné Snowballs lahodným krémem. 😊 ... více