Péče o zaměstnance je stále důležitější
personalista.com - 28. 05. 2018
Podle Hospodářské komory ČR chybí tuzemským firmám zhruba 300 tisíc pracovníků. Na trhu práce se tak stále častěji objevují predátorské praktiky při přetahování zaměstnanců. Jak takovému jednání konkurentů na trhu práce čelí přepravní a logistická společnost Geis CZ?
„Samozřejmě sledujeme situaci na trhu práce a víme, že se objevují případy, kdy se zaměstnanci nechají přeplatit a nastoupí do nové práce, aniž by v té předchozí dali výpověď,“ říká Jaroslava Šindelářová, HR specialista ze společnosti Geis CZ, a dodává, že u nich zatím k takovým situacím nedochází.
„Průměrná doba zaměstnání v naší společnosti je 6,5 roku a téměř 20 procent zaměstnanců u nás pracuje déle než 10 let. A to i přes dnes poměrně obvyklou vyšší fluktuaci na pozici skladových manipulantů. Těch je přitom u nás více než polovina z celkového počtu zaměstnanců,“ míní Šindelářová, která připouští, že zejména na základních provozních pozicích je obecně fluktuace poměrně vysoká: „Vnímáme to ale jako daň za to, jak se daří růst ekonomice a tím i naší společnosti.“
Podle Šindelářové se personální oddělení Geis CZ snaží o to, aby zaměstnanci neměli důvod odcházet jinam. „Snažíme se si své odborníky vychovat a umožnit jim profesní růst. U provozních pozic hradíme školení pro rozšíření kvalifikace a osvědčila se nám i nabídka rozšíření kvalifikace na řidiče skup. C+E u vytipovaných zaměstnanců,“ vypočítává některá možnosti Šindelářová.
Největší problém – pozice bez kvalifikačních požadavků
Úkolem personálního oddělení ale je také nábor nových lidí. „Při oslovování nových potenciálních zaměstnanců je základem otevřená, srozumitelná a rychlá komunikace. Jsme aktivní a naší snahou je využít veškeré možnosti, jak oslovit lidi v potřebných lokalitách. Zohledňujeme i regionální rozdíly, proto například v severních Čechách hledáme zaměstnance trochu jiným způsobem než na Moravě,“ popisuje Jaroslava Šindelářová.
Firma spolupracuje s odbornými školami a jejich studentům nabízí povinnou školní praxi. „Máme velice dobrou zkušenost s trainee programem pro vysokoškoláky a s cíleným oslovováním absolventů, zejména v oblasti informačních technologií,“ připomíná Šindelářová a dodává: „Nicméně především u provozních pozic se setkáváme s tím, že část potenciálních zaměstnanců dává přednost zaměstnání ve společnostech v oblasti automotive, kde nemají téměř žádné kvalifikační požadavky pro přijetí zaměstnance. Někdy to může být i z důvodu lepší dopravní dostupnosti, protože konkrétně naše pobočky bývají v hůře dosažitelných lokalitách.“