logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | lidé a podniky celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace |
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2021
Personalista > získávání a výběr > Jaké obory jsou pro vysokoškoláky nejlepší a naopak nejhorší pro uplatnění v praxi
Revolut - ke každému účtu 300 Kč do začátku ZDARMA

Jaké obory jsou pro vysokoškoláky nejlepší a naopak nejhorší pro uplatnění v praxi

personalista.com - 31. 03. 2015
Personálně-poradenská společnost McROY Czech sestavila přehled nejlepších a nejhorších vysokoškolských oborů podle toho, jak velkou šanci mají jejich absolventi na dobré uplatnění v praxi.
Obory s nejlepšími vyhlídkami na uplatnění

Lékařství, farmacie – „Tyto obory není jednoduché vystudovat, absolventů je však méně než otevřených pozic. Zvlášť ve farmacii se jedná o prestižní pozice, které jsou často dobře placené,“ říká Veronika Klozíková z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Informatika – Velké developerské společnosti stěhují do České republiky svá vývojová a výzkumná centra. Navíc prakticky každá společnost potřebuje někoho, kdo se postará o administraci a hardware.

Technické obory – Tuzemská ekonomika je hodně závislá na technických oborech především z oborů automotive a strojírenství. Zájem je o zkušené specialisty i absolventy.

Matematika a statistika – „V případě těchto oborů se jedná o nový trend, kdy firmy hledají analytiky a statistiky napříč oblastmi například pro marketing, farmacii, ale i finance,“ uvádí Veronika Klozíková.

Pedagogika – Dlouhodobým trendem je nedostatek kvalifikovaných pedagogů.

Obory s nejhoršími vyhlídkami na uplatnění

Správa a řízení – „U těchto oboru jsou většinou kladeny nízké nároky na studijní povinnosti, školu zvládne víceméně každý. Absolventi nacházejí uplatnění často ve státní správě, kde tolik volných míst není a uchazečů je mnoho,“ říká Veronika Klozíková z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Humanitní vědy – Tato odvětví mají méně praktických uplatnění a velké množství uchazečů.

Umění - V dnešní době, kdy do umění „fušuje“ každý, bývá pro absolventy uměleckých oboru těžké se prosadit. Lidé obecně spíše investují do technologií než do umění.

Sociální péče – Absolventi nemívají žádné unikátní znalosti.

Chemické obory – V tomto oboru se objevuje jen malý počet otevřených pozic. Absolventi často nacházejí uplatnění v administrativě.

„Pro všechny obory platí, že výhodou absolventů bývá praxe získaná už během studia, zvládnutí cizího jazyka nebo zkušenost ze zahraničí,“ uzavírá Veronika Klozíková.
listvyhledávání

listreklamalistfacebook
listzajímavosti odjinud

ČSOB přichází s novým komunikačním konceptem. Sází na jednoduchost a vstřícnost ke klientům

Skupina ČSOB představuje nový komunikační koncept, jehož tváří je unikátní modrý chameleon. ... více

Český studentský tým se probojoval do středoevropského finále soutěže P&G CEO Challenge

Společnost Procter & Gamble i letos spustila svoji soutěž pro studenty z celého světa s názvem P&G CEO Challenge. Ve střední Evrop... více

Šetřit vodu není jen in, ale nutnost

Snaha o úsporu vody vede v některých případech až k bizarním případům. Přitom elegantním, moderním a hygienickým řešením je sanitá... více

StartupJobs loni pomohlo najít práci 4000 lidem

StartupJobs loni pomohlo najít práci 4000 lidem v 800 startupech, a to navzdory pandemii. Zájemců bylo necelých 94 tisíc.... více

Odborníci očakávajú nárast cien havarijného poistenia a povinného zmluvného poistenia. Na koľko vás prídu v roku 2021?

Podľa údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov z novembra minulého roka rástla výška poistného za povinné zmluvné poistenie nižš... více