logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | lidé a podniky celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace |
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista
Personalista > trh práce > Mateřská a rodičovská dovolená jsou v Česku delší než jinde v Evropě. Najdou však po dlouhé pracovní pauze ženy práci?
www.veletrhprace.cz

Mateřská a rodičovská dovolená jsou v Česku delší než jinde v Evropě. Najdou však po dlouhé pracovní pauze ženy práci?

personalista.com - 16. 04. 2015
Evropská komise doporučuje, aby ženy v zemích EU měly nárok minimálně na 18 týdnů mateřské dovolené. Česko má náskok. Mateřská dovolená je u nás uzákoněná v délce 28 týdnů. Návrat do práce ale bývá komplikovaný.
V Norsku trvá mateřská devět týdnů, v Německu čtrnáct, v Česku 28 týdnů. Ženy pak nastupují na rodičovskou dovolenou, která trvá nejčastěji tři roky.

„Je to společenský trend, takhle to bylo v Česku obvyklé i v minulosti. Státní příspěvek je v této variantě nejvýhodnější a pro matku nebo otce znamená tři roky relativního volna“, říká Erik Švarcbach z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Výjimkou není, kdy má matka více dětí za sebou a rodičovská dovolená se pak „protáhne“ na šest i více let. „V dnešní turbulentní době to velmi komplikuje návrat do zaměstnání. Matka ztrácí pracovní návyky, kontakt s firmou, ve které dojde k mnoha změnám (například ve strategii firmy, ve vedení společnosti, časté jsou také operativní změny ve výrobě, v provozu). Společnost často přijme zástup za rodičovskou dovolenou a ten po třech letech může vytlačit původního zaměstnance. Po šesti letech na rodičovské je návrat do původního zaměstnání téměř nemožný,“ dodává Erik Švarcbach z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Například v Nizozemsku rodiče čerpají jen mateřskou dovolenou (jedná se o 100 procent předchozího výdělku po dobu 14 týdnů). Pak se většina žen hned vrací do práce. Dítě nastupuje do jeslí či jiných soukromých subjektů (síť jeslí, školek i firemních školek je v Nizozemsku důkladně propracovaná), často hlídají prarodiče. „Pokud matka zůstane doma déle, nemá nárok na žádný příjem. Brzký návrat také zjednodušuje zapojení se do pracovního procesu,“ domnívá se Erik Švarcbach z personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Nizozemští rodiče také mohou využít práci na částečný úvazek, což nabízí většina místních firem. Bohužel v Česku je to stále problém.

Rodičovská dovolená v Evropě se výrazně liší

Větší rozdíly jsou v Evropě u rodičovské dovolené. V České republice matka nastupuje na rodičovskou dovolenou a pobírá rodičovský příspěvek. Ten se liší podle doby trvání (2, 3 nebo 4 roky). To je na evropské poměry luxus. V některých zemích činí rodičovská dovolená s příspěvkem pouze pár měsíců. Například v Belgii jsou to tři měsíce, v Portugalsku čtyři.

Liší se také výše mateřského a rodičovského příspěvku. Mateřská se pohybuje od 80 do 100 procent předchozího výdělku, v Česku je to 70 procent, na Slovensku jen 55 procent (existují však maximální limity odvozené od průměrné mzdy v dané zemi).

Nejvyšší rodičovská je v Estonsku a Slovinsku (100 procent předcházejícího příjmu), ve Švédsku a Dánsku se vyplácí 90 procent, v Lotyšsku, Finsku a Maďarsku 70 procent. Nejméně dostanou ženy v Itálii - 30 procent.

Je ovšem spousta zemí západní Evropy, jako například Španělsko, Řecko, Nizozemsko, kde rodiče již nemají nárok na žádné dávky. „Je těžké posoudit, zda je lepší česká praxe či praxe zemí západní Evropy,“ shrnuje Erik Švarcbach z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Českým ženám doporučuje, aby byly aktivní a nečekaly, že zaměstnavatel vše vyřeší za ně. „Ozvěte se v předstihu, připomeňte, kdy se budete z rodičovské dovolené vracet. Buďte iniciativní a nebojte se přijít se svou představou,“ doporučuje.

Důležité je také zůstat celou dobu s firmou v kontaktu. Zaměstnanec by se měl zajímat, kdo v týmu přibyl, jaké mají nové klienty, zda nezavádějí nové technologie… Je také dobré vědět, jak se firmě daří ekonomicky, i z toho lze mnohé odvodit.

Srovnání, jak dlouho trvá mateřská a rodičovská v zemích EU

Francie – mateřská dovolená 16 týdnů, 26 týdnů u třetího dítěte, omezená rodičovská do tří let věku dítěte;
Německo – mateřská 14 týdnů včetně šesti týdnů před narozením dítěte;
Švédsko – mateřská 18 měsíců, z toho minimálně dva měsíce musí převzít druhý rodič;
Dánsko – mateřská 18 týdnů, rodičovská 32 týdnů;
Norsko – mateřská devět týdnů, rodičovská 49 týdnů
Belgie – mateřská 15 týdnů, rodičovská tři měsíce;
Velká Británie – mateřská 39 týdnů, rodičovská 13 týdnů;
Rakousko – mateřská 20 týdnů, rodičovská do tří let věku dítěte, omezena příjmem rodiny;
Slovensko – mateřská 28 týdnů, 37 týdnů pro svobodnou matku nebo matku, jíž se narodily dvě a více dětí, rodičovská dovolená do tří let věku dítěte.Slovenská mutace Personalisty.com je přístupná na adrese personalista-sk.com

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Společnost JetBrains obhájila po druhé v řadě titul AON Best Employer

Pražská pobočka společnosti JetBrains se, stejně jako v loňském roce, může pyšnit oceněním Aon Best Employer 2018. Ocenění byla ro... více

Špičky udávající trendy v oblasti digitálních technologií přivítá pražská konference Digital Data Experience

Již v polovině března bude Praha hostit přední experty na digitální technologie. Společnost Accenture, jejíž součástí je i největš... více

Boj s chudobou v roce 2019: Pomůže zvýšení životního minima a změny sociálních dávek

Pod hranicí chudoby s měsíčním příjmem do 9 100 korun žije 15 až 19 procent všech obyvatel České republiky. Příjmová chudoba tak p... více

V kuchyni se čím dál více uplatňuje internet

Drtivá většina Čechů a Češek ráda vaří. Lákají je nové recepty, ty ale více než v papírových kuchařkách hledají na internetu. Zejm... více