logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | koronavirus a lidské zdroje lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022Personalista > trh práce > Měsíční souhrn vývoje na trhu práce v České republice
Spolehlivé HR řešení v každé době

Měsíční souhrn vývoje na trhu práce v České republice

personalista.com - 16. 03. 2023
Tento měsíční souhrn trhu práce v České republice ukazuje, že situace na trhu práce zůstává stabilní. Nezaměstnanost zůstává nízká a míra zaměstnanosti stoupá. Průměrná mzda mírně roste a nejžádanějšími pracovními pozicemi jsou v současné době IT specialisté, obchodní zástupci a pracovníci v oblasti zdravotnictví. Celkově lze říci, že se situace pro uchazeče o práci zlepšuje a nabídka pracovních pozic stále roste.
Měsíční souhrn trhu práce v České republice

V průběhu minulého měsíce se na trhu práce v České republice objevilo několik pozitivních i negativních vývojů.

Nezaměstnanost

Nezaměstnanost v zemi zůstává na relativně nízké úrovni, ale v posledních měsících se zvyšuje. V únoru 2023 dosáhla míry 3,8 %, což je o 0,2 procentního bodu více než v předchozím měsíci. V porovnání s úrovní nezaměstnanosti před pandemií je to stále nízká hodnota, ale je důležité sledovat další vývoj v následujících měsících.

Zaměstnanost

Počet zaměstnaných osob v České republice se v posledních měsících mírně snižuje. V lednu 2023 bylo zaměstnáno 5 198 000 lidí, zatímco v únoru 5 196 000. Celkový počet zaměstnaných osob však stále zůstává nad úrovní před pandemií.

Mzdy

Průměrná hrubá mzda v zemi stále roste. V roce 2022 dosáhla průměrná hrubá mzda v České republice výše 36 543 Kč, což je o 4,4 % více než v roce 2021. Je však třeba mít na paměti, že vysoká inflace může mít vliv na reálnou hodnotu mzdy.

V současné době je trh práce v České republice stabilní. Nezaměstnanost zůstává na nízké úrovni a míra zaměstnanosti je vysoká.

Podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí dosáhla nezaměstnanost v únoru 2023 2,8%, což je mírný pokles oproti předchozímu měsíci.

Míra zaměstnanosti zůstává stabilní na úrovni 74,5%, což je o něco vyšší než v minulém roce.

Průměrná mzda v lednu 2023 dosáhla 36 223 Kč, což je mírný nárůst oproti předchozímu měsíci.

Podle průzkumu je nejžádanějšími pracovními pozicemi v České republice tuto chvíli IT specialisté, obchodní zástupci a pracovníci v oblasti zdravotnictví.

Vzhledem k současnému stavu trhu práce lze říci, že se situace pro uchazeče o práci zlepšuje a nabídka pracovních pozic stále roste.Podle Štěpána Holuba, CEO Pizza Per Tutti, trh práce v gastronomickém sektoru je aktuálně velmi složitý. "V této oblasti se potýkáme s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, zejména kuchařů a číšníků," řekl Holub. Tento trend se odráží i v celkové situaci trhu práce v České republice, kde se zaměření na specifické obory stává stále důležitějším.

Podle zprávy společnosti Jintes CB, která se specializuje na personální služby, je situace na trhu práce v České republice pro uchazeče o práci výhodná. "Poptávka po pracovnících stále roste, a to i v době pandemie," řekla vedoucí společnosti v České republice, Jitka Machová. V současné době je mnoho společností ochotných nabízet různé benefity a výhody, aby získaly kvalifikované pracovníky.

Navzdory příznivé situaci pro uchazeče o práci v některých oborech, podle Štěpána Holuba stále existují určité výzvy pro zaměstnavatele. "Musíme být schopni konkurovat v nabídce beneficí a platů, aby jsme přilákali a udrželi kvalitní pracovníky," řekl Holub. Tento trend se odráží i v dalších oborech, kde je konkurence o kvalifikované pracovníky stále vyšší.

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více

Už jen necelých 10 dnů je možné zakoupit si lístek do tomboly o dva míče s podpisem Messiho a Ronalda

Přesně 18. prosince v 17. hodin večer končí možnost zabojovat o dva fotbalové míče s podpisem skvělých fotbalistů Messiho a Ronald... více

Fashion Aréna chystá Black Friday Week

Obchody v pražském outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet budou letos v rámci oblíbeného Black Friday nabízet své zboží s d... více

Temná detektivka od autora bestselleru Purpurové řeky přináší nejuen vzrušení a záplatku, ale taky realistický obraz zla.

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ (XYZ, 549 Kč) od Jean-Christophe Grangého, který patří k populár... více

již se nám pomalu blíží čas adventu. K němu také nedomyslitelně patří i čokoláda Milka.

Ikonické adventní kalendáře, roztomilí plyšáci, postavičky Santy nebo plněné Snowballs lahodným krémem. 😊 ... více