logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | ekonomika | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | pracovní právo lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022Personalista > technologie > Několik minut ušetří i miliony! Máte přehled o svých účtech?
Poznejte lépe lidi, odhalte jejich potenciál

Několik minut ušetří i miliony! Máte přehled o svých účtech?

personalista.com - 10. 01. 2023
Vzpomeňme na útoky na české nemocnice, které vyřadily z provozu klíčové IT systémy. Celá oddělení nemohla pracovat a pacienti byli převáženi do jiných nemocnic. Aby totiž mohl záškodník napáchat škodu, musí využít zranitelnosti systému a jednou z nich je i neřízená správa přístupů do IT systémů. Víte například, kam přesně mají přístup vaši zaměstnanci? Jaké další typy účtů ve vaší organizaci používáte? Či kdo je jejich vlastníkem? Pokud ne, jak chcete útoku efektivně předcházet? Pojďme si na tyto otázky odpovědět s odborníkem na řešení identity managementu a access managementu, ale i dalších nejen integračních software řešení jako třeba centrální management uživatelských certifikátů, Marcelem Poulem z BCV Solutions.
Certifikace, povolení a platnost!

V dnešním světě je čím dál více umocňována možnost práce se vzdáleným přístupem (VPN, RDP, ssh, apod…) zaměstnanců. A vzdálenou plochu využívá čím dál více externistů. Otázkou však je, jak často se taková udělení certifikují, kdo je vůbec povolil a s jakou platností. Občas se stane, že i IT začne podléhat setrvačnosti zaběhnutých procesů.

„Představme si, že jsme opravdu pod útokem. Útočník kompromitoval účet našeho administrátora. Kam všude se teď může dostat? Dokážeme ho odstřihnout, aniž bychom zastavili běh firmy a způsobili provozní ztráty? V takových chvílích může jít o minuty, které ve výsledku ušetří i miliony. S pořádkem v přístupech do systému pomůže pomoci identity management software (IdM),“ říká ředitel realizace projektů společnosti BCV solutions, Mgr. Marcel Poul.

Jak pomůže IdM narovnat účty?

Identity manager má několik základních principů, které udrží vaše přístupy v perfektní kondici. Postará se o centrální správu a přehled o všech účtech v organizaci. Stanovuje jednoznačnou odpovědnost za přidělení přístupu. Díky IdM je možný i rychlý audit všech spravovaných účtů. Samozřejmostí je i automatizace některých procesů, jako jsou třeba tvorba či odmazávání přístupu na základě jasně definovaných pravidel.

Na jaké účty se často zapomíná?

Pokud řešíme správu přístupů, pak každého napadnou účty zaměstnanců. Ano, mít přehled o účtech zaměstnance je základ pro kvalitní identity management. Avšak kromě běžných účtů máme i takové, na které se často zapomíná, a přesto jsou zajímavé. Mnohdy pro útočníky ještě daleko zajímavější než účet řadového zaměstnance.

Účty externistů

Nejen zaměstnanci vykonávají práci v rámci firemních IT systémů. Velmi početnou skupinou uživatelů jsou externisté, mezi které počítáme například externí dodavatele, kteří bývají zřídka kdy centrálně evidováni. Dále to jsou stážisté, ti bývají často evidování v personálním systému. Často to jsou kontraktoři, kteří evidování v systémech nebývají, stejně jako účty partnerských společností. Nejen, že externisté bývají zřídkakdy evidování na jednom místě, zapomíná se hlavně na jejich včasné ukončování a revizi jejich přístupů. Vzdálené přístupy, které často používají, jsou vydávány na dlouhou dobu, někdy neomezeně.

„Jednou z nejhorších praktik správy účtů externistů je vydávání sdílených přístupových účtů – například jeden účet pro celou partnerskou firmu. Při případných problémech pak není vůbec zřejmé, kdo a kdy případný zásah provedl,“ říká Poul.

Vzdálené přístupy

Speciální typ účtů, který využívají jak interní zaměstnanci, tak externisté, jsou vzdálené přístupy. Evidence vzdálených přístupů a jejich pečlivá správa by měla být jedním ze základů identity managementu. Stanice, ze kterých se do interní sítě vzdáleně přistupuje jsou totiž málokdy spravovány danou firmou, je tedy potřeba se k nim chovat nanejvýš nedůvěřivě a při případné kompromitaci být schopni je rychle zablokovat.

Privilegované účty

Sem můžeme počítat účty s vyššími privilegii, než mají běžní uživatelé. Často jde o účty, pod jejichž právy běží například IT služby v organizaci nebo účty pro administraci nějakého systému. Správu speciálních účtů může v základu zabezpečit identity management – udrží přehled o tom, kdo a kdy ho založil a kdo je vlastník (fyzická osoba) daného účtu.

„Pokud daný vlastník odejde, IdM vyzve oprávněné osoby k nastavený nových vlastníků tak, aby v organizaci nezůstávaly speciální účty mimo evidenci. Real time řízení přístupu k privilegovaným účtům, jako je možnost dočasně pod účtem pracovat, pak řeší specializovaný software PAM (privileged access management),“ říká Poul z BCV solutions.

Dočasné a testovací účty

Velký problém jsou účty, které někdo vytvořil jen k určitému krátkodobému použití nebo rychlému testování, aniž by je následně smazal. Toto „smetí” nejen že znepřehledňuje správu účtů, ale často není znám ani jejich majitel a účel. Při kompromitaci pak vůbec není jednoduché určit rozsah napáchaných škod. V organizacích se vyskytují různé typy učtu a s ohledem na kyberbezpečnost je nutné se jimi zabývat. Neřízení přístupů nejenže znepříjemňuje práci IT pracovníkům, ale může představovat poměrně nemalou bezpečnostní hrozbu.

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více

Už jen necelých 10 dnů je možné zakoupit si lístek do tomboly o dva míče s podpisem Messiho a Ronalda

Přesně 18. prosince v 17. hodin večer končí možnost zabojovat o dva fotbalové míče s podpisem skvělých fotbalistů Messiho a Ronald... více

Fashion Aréna chystá Black Friday Week

Obchody v pražském outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet budou letos v rámci oblíbeného Black Friday nabízet své zboží s d... více

Temná detektivka od autora bestselleru Purpurové řeky přináší nejuen vzrušení a záplatku, ale taky realistický obraz zla.

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ (XYZ, 549 Kč) od Jean-Christophe Grangého, který patří k populár... více

již se nám pomalu blíží čas adventu. K němu také nedomyslitelně patří i čokoláda Milka.

Ikonické adventní kalendáře, roztomilí plyšáci, postavičky Santy nebo plněné Snowballs lahodným krémem. 😊 ... více