Muži a ženy na vedoucích pozicích - kolik jsou ochotni investovat do vzdělání svých podřízených
personalista.com - 30. 07. 2015
Celých 76 procent zaměstnavatelek a 74 procent zaměstnavatelů si myslí, že titul MBA pomáhá jeho držitelům zvýšit uplatnění na trhu práce. Jak si ale obě skupiny stojí v případě investic do vzdělání svých pracovníků? Muži ve vedoucích pozicích jsou ochotni platit více, avšak na rozdíl od žen by plnou výši studijního programu svému zaměstnanci neuhradili.
MBA titul pomáhá k úspěšné kariéře pracovníka, zvyšuje jeho hodnotu na trhu práce a přináší mu vyšší finanční ohodnocení. V posledních letech se výrazně mění i postoj českých zaměstnavatelů, kteří začínají vnímat studium zaměstnance jako výhodnou investici. Je však rozdíl mezi tím, když vaši firmu řídí muž nebo žena? Z průzkumu agentury IPSOS pro institut CEMI vyplynulo, že více jsou k ní nakloněni muži, celých 38 procent dotázaných se již rozhodlo své podřízené ve studiu MBA podpořit. O 16 procent méně žen odpovědělo na tuto otázku kladně.
„Muži i ženy ve vedoucích pozicích si myslí, že titul MBA zvyšuje uplatnitelnost na trhu práce. Je potěšující vidět, že zaměstnavatelé začínají podporovat studijní ambice svých podřízených, ba co víc, jsou ochotni i finančně přispět,“ říká ředitel institutu CEMI Mgr. Štěpán Mika.
Finanční spoluúčast, kterou by byli ochotni muži i ženy nejčastěji svému zaměstnanci poskytnout jako benefit, se pohybuje ve výši 50 – 79 procent. V této kategorii by přispělo o čtvrtinu více mužů než žen, konkrétně 67 procent zaměstnavatelů a pouze 41 procent zaměstnavatelek.
Na druhou stranu, pokud se ženy rozhodnou investovat, jsou navzdory mužům v daleko vyšší míře ochotné svým zaměstnancům uhradit náklady i za celé studium. Zatímco 14 procent z nich nemá s úhradou v plné výši problém, mezi dotazovanými muži se nenašel žádný. Shoda mezi oběma skupinami nastala v případě pokrytí 20 – 49 procent nákladů spojených se studiem MBA. Tuto částku by investovalo 22 procent mužů i žen.