logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | koronavirus a lidské zdroje lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022Personalista > rozvoj pracovníků > MBTI jako pedagogický nástroj
Poznejte lépe lidi, odhalte jejich potenciál

MBTI jako pedagogický nástroj

personalista.com - 22. 02. 2022
Učíme se všichni stejným způsobem? Distanční kurzy během pandemie motivovaly řadu zajímavých výzkumů o učení prostřednictvím počítačových obrazovek.
Zhruba řečeno, různé studie ukázaly, že introverti se s větší pravděpodobností přizpůsobí lekcím a práci na dálku spíše než extroverti. Tyto dvě skupiny lidí, rozdělené do dalších řad typů, tvoří podle studií 16 různých typů osobnosti, s velmi podobnými predispozicemi k touhám, spřízněnosti a volbám.

Jak se to děje vidíme velmi běžně při analýze různých kultur, je známo, že Angličané bývají uzavřenější než například Italové. Takže ano, tato metodika bere v potaz sociokulturní kontext, ve kterém lidé žijí, a potvrzuje, že mimo jiné i prostřední ovlivňuje jejich osobnosti. I krátký výlet do jedné z těchto dvou zemí stačí k tomu, abyste viděli, že kromě převládajícího typu jsou v dané zemi vlastně zastoupeny všechny typy. Zmíněných šestnáct typů osobností nalezneme mezi bankovními úředníky, učiteli, řidiči autobusů i sociálními influencery.

A právě v této linii uvažování začaly firmy používat metodologii studie osobnosti, kdy různé typy lidí se lépe hodí pro různé typy práce. A v návaznosti na to learnwithscience přináší toto řešení problémů pracovní a osobnostní nedostatečnosti do oblasti distančního vzdělávání. Nejen jako zdroj studia, ale jako hlavní princip pro celou studentskou zkušenost.

Představte si, že když nastoupíte do jazykové školy, ještě před první hodinou o vás ten, kdo bude učit, ví mnohem víc než váš nejlepší kamarád, obrazně řečeno. Znalost osobnosti člověka může zpříjemnit způsob zahájení rozhovoru pro všechny zúčastněné.

Výuka jazyků je především vstupní branou ke kulturnímu zážitku mezi lektorem a studentem, kteří kromě jazyka sdílejí i osobnostní rysy, které přibližují očekávání výsledkům. Začali jsme od MBTI, podívejme se nyní, jak to funguje.

Termín MBTI je zkratkou pro Myers Briggs Types-Indicator, jedná se o nástroj pro identifikaci charakteristik, osobnostních rysů a osobních preferencí. Test je založen na teoriích psychologických typů Carla G. Junga a popisuje šestnáct různých typů osobnosti podle toho, jak interagujeme s okolním světem.

Autorky studie – matka a dcera – hájí tezi, že variace v lidském chování, zdánlivě náhodné, jsou ve skutečnosti konzistentní, sledují vzorec, a proto je lze identifikovat a kategorizovat.

Odkud pochází vaše energie? Jste extrovertní nebo introvertní? Přijímáte informace intuicí, nebo raději používáte své smysly? A vaše rozhodnutí? Vycházejí převážně z rozumu nebo spíše citu? A nakonec, jak žijete svůj život? Máte rádi věci pod kontrolou nebo, necháváte všechno „tak nějak plynout“?

Autoři předpokládají, že máme převládající způsob interpretace našich zkušeností a že tyto jsou základem našich zájmů, potřeb, hodnot a motivace. Poznávání našich studentů nám proto umožňuje začít s řadou možností činností a přístupů, které se ukáží jako efektivnější a příjemnější!

Známe své lektory, známe jejich vkus a záliby, známe jejich osobnostní typ a přizpůsobujeme jejich profil studentům, kteří hledají zkušenosti s výukou jazyků na naší škole. Pokud se vám tento nápad líbí, pojďte se s námi učit s vědou!

Reference

─ Briggs, K. C. (1976). Indikátor typu Myers-Briggs. Palo Alto, CA: Consulting Psychologists Press.
─ Moller, L., & Soles, C. (2001). Preference typu Myers Briggs v distančním vzdělávání. International Journal of Educational Technology, 2(2).


listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více

Už jen necelých 10 dnů je možné zakoupit si lístek do tomboly o dva míče s podpisem Messiho a Ronalda

Přesně 18. prosince v 17. hodin večer končí možnost zabojovat o dva fotbalové míče s podpisem skvělých fotbalistů Messiho a Ronald... více

Fashion Aréna chystá Black Friday Week

Obchody v pražském outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet budou letos v rámci oblíbeného Black Friday nabízet své zboží s d... více

Temná detektivka od autora bestselleru Purpurové řeky přináší nejuen vzrušení a záplatku, ale taky realistický obraz zla.

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ (XYZ, 549 Kč) od Jean-Christophe Grangého, který patří k populár... více

již se nám pomalu blíží čas adventu. K němu také nedomyslitelně patří i čokoláda Milka.

Ikonické adventní kalendáře, roztomilí plyšáci, postavičky Santy nebo plněné Snowballs lahodným krémem. 😊 ... více