logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | lidé a podniky celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace |
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista
Personalista > rozvoj pracovníků > MBTI: Hráči, strážci, racionálové, idealisté - a kdo jste vy?
www.veletrhprace.cz

MBTI: Hráči, strážci, racionálové, idealisté - a kdo jste vy?

Jan Míka - 04. 01. 2006
Ve druhé polovině roku 2005 proběhl průzkum zaměřený na vztah dalšího vzdělávání a osobnostního temperamentu podle typologie MBTI - výsledky tohoto průzkumu vám přiseneme v průběhu ledna - v tomto článku si vysvětlíme, co to vlastně jsou temperamenty podle Davida Keirseyho a jak je od sebe rozeznáme.
Podle Jungovské typologie a Keirseyho můžeme rozdělit populaci do čtyř skupin podle takzvaných temperamentů.

TIP:
Chcete zjistit, jaký typ podle MBTI vám nejvíce vyhovuje? Udělejte si test MBTI nebo test Davida Keirseyho nazvaný Keirsey Temerament Sorter .

Výsledný typ by měl být shodný pro oba nástroje. Rozdílná je pouze cesta, jak se k výsledku doberete. [update 24-03-2006: Zkuste alternativní test - Cognitive style inventory (eng) na webu http://www.personalitypathways.com/type_inventory.html]

Dva temperamenty mají převahu smyslového vnímání – SP (Keirsey je nazývá „řemeslníky“, Čakrt pak „hráči) a SJ (strážci), další dva pak převahu intuitivního vnímání – NF (idealisté) a NT (racionálové).


Hráči (SP) jsou konkrétní (pokud jde o vyjadřování) a utilitarističtí když jde o to, dosáhnout nějakého cíle. SP dokáží velmi dobře taktizovat, dovedou velmi dobře řídit a operativně zařizovat („myslící“ varianta STP) nebo tvořit a „předvádět se“ (to, pokud se jedná o „cítící“ variantu SFP). Pokud chtějí, dovedou být doslova virtuózy. SP jsou na sebe hrdí, protože ví, že dokáží být půvabní, odvážní, sebejistí a přizpůsobiví.
O hráči můžeme říci, že je to „osobnost hledající pocity“ – osobnost, která věří ve spontaneitu a interakci – dopad svého konání na jiné. Hráči jsou – jak říká Keirsey – v přítomnosti hédonističtí, s optimizmem hledící do budoucnosti a cyničtí co se minulosti týče.
Zajímají se o umění a řemesla, techniku a manuální práce. Jako rodiče jsou tolerantní, jako partneři kamarádští a jako děti jsou hraví. Hráče najdete tam, kde se „něco děje“ – kde se může uplatnit jeho šikovnost a hravost. V populaci jich je cca 35% - 40%.

Strážci (SJ) jsou konkrétní (pokud komunikují) a kooperativní, pokud dosahují vytčených cílů. Jejich silnou stránkou je logistika. Jejich nejrozvinutějšími vlastnostmi jsou dohled a kontrola ("myslící" varianta STJ) nebo pomoc a ochrana ("cítící" varianta SFJ).
Síla SJ je v roli úředníka, dohlížitele dozírajícího na to „aby všechno fungovalo tak, jak má“.
SJ jsou hrdí na svou spolehlivost, na to, že dovedou zlepšovat již zaběhlé procedury, na to, že „dělají věci správně“. Můžeme říci, že SJ je osobností hledající bezpečí. SJ věří v pravidla a touží po tom, být členem celku. V dimenzi minulost, přítomnost, budoucnost jsou pesimističtější než SP – do budoucnosti hledí s obavami, k přítomnosti se staví stoicky a k minulosti rezignovaně.
Zajímají se o obchod – mohou být velmi dobrými obchodníky (zejména EST), pravidla, zákony, stanovy – prosadí se jako správci, úředníci, učitelé na ZŠ, SŠ.
jako rodiče se snaží přizpůsobovat a vychovávat „sobě svěřené“, jako partneři jsou připraveni kdykoliv pomoci, jako děti se pak přizpůsobují požadavkům zvenčí. Strážců najdete v populaci kolem 40 – 45% - je jich o něco více než strážců.

Více informací o typologii MBTI najdete na stránkách Wikipedie(anglicky)

Idealisté (NF) jsou abstraktní když komunikují a kooperativní, pokud dosahují cílů. Tento temperament je pravým diplomatem – integrátorem. Jejich nejrozvinutějšími přednostmi jsou schopnosti v oblasti vyučování a poradenství vedení (NFJ) nebo vedení a rozvoje (NFP).
Pokud chtějí, mohou se „najít“ v oblasti společenského rozvoje. Idealisté mají instinktivní schopnost vylepšovat mezilidské vztahy, idealista se stane vůdcem (oním charismatickým lídrem). Idealisté jsou empatiční, benevolentní a autentičtí. Idealisté hledají jedinečnost, touží po hlubokých smyslných vztazích, přejí si okořenit každý den špetkou dobrodružství. Důvěřují svým intuitivním citům, touží po důkladnosti a hloubce. Idealista je "osobností hledající identitu".
Idealisté věří v budoucnost, na kterou se těší. Idealistu zajímá humanitní vzdělání, práce s lidmi. NF jsou personalisty, učiteli. V rodině usilují o vzájemnost, porozumění, dětem nabízejí příležitost cvičit a zapojovat fantazii. K přátelům se chovají příjemně a důvěrně. Idealista hledá dokonalost, stále na sobě pracuje. Idealisté jsou vzácným typem, v populaci jich najdete 8 -10%.

Racionálové (NT) jsou abstraktní v komunikaci a utilitářští v dosahování cílů. Jejich silnou stránkou je strategická analýza. Jejich nejrozvinutějšími funkcemi je řízení, vedení a plánování (NTJ) a vynalézání, zlepšování, přizpůsobování (NTP).
Pokud chtějí, kohou excelovat v oblasti racionálních operací. Jsou kompetentní, nezávislí a mají silnou vůli. Racionála můžeme popsat jako „osobnost hledající znalosti“.
NT věří v příčinu a důsledek, touží po úspěchu, racionálové jsou pragmatičtí ve svém pohledu na přítomnost, mírně skeptičtí v pohledu do budoucnosti. racionály zajímají technologie, vědecké práce a systematická práce. jako rodiče se racionálové snaží dát dítěti vlastní prostor k realizaci, jako přátelé a partneři usilují o duchovní spřízněnost. Děti NT jsou zaměřeny na získávání nových poznatků. Racionálů najdeme v populaci 5 – 7%

Jak pracovat s testem? Jak si vyložit výsledky? Čtěte na personalistově blogu

Slovenská mutace Personalisty.com je přístupná na adrese personalista-sk.com


Váš e-mail: E-mail příjemce:
Vaše jméno:  listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Jak udržet auto ve formě? Pomůže kvalitní palivo, servisní plán i zvýšení výkonu

Investice do automobilu, ať již ojetého nebo nového, patří podobně jako koupě bytu či domu mezi největší finanční výdaje každé dom... více

Tým CTU-CRAS z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pojede obhajovat úspěch v robotické soutěži DARPA Subterranean Challenge

V srpnu loňského roku dokázal tým CTU-CRAS z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) zvítězit mezi nesponzorovanými týmy v sou... více

Češi si oblíbili probiotika, lékárny zaznamenávají rekordní tržby

Důležitost probiotik si uvědomuje čím dál více lidí. V roce 2019 se v České republice prodala probiotika za 650 milionů Kč, což je... více

Společnost JetBrains obhájila po druhé v řadě titul AON Best Employer

Pražská pobočka společnosti JetBrains se, stejně jako v loňském roce, může pyšnit oceněním Aon Best Employer 2018. Ocenění byla ro... více