„Pro potřeby analýzy jsme srovnali hlavní kategorie oznámení přijatých ve firmách v letech 2023 a 2024," vysvětluje Jan Sláma z platformy NNTB (Nenech to být). Ta vznikla před 8 lety jako nástroj pro snadné a bezpečné odhalování šikany na školách. Postupně svou specializaci rozšířila také na firmy, kterým pomáhá se získáváním zpětné vazby od zaměstnanců. Jedním ze způsobů jejího využití je také whistleblowing neboli oznamování a řešení nekalostí uvnitř organizace.
Nejvýznamnější rozdíl: Dvojnásobný nárůst oznámení o přestupcích a trestných činech
Jedním z nejvýraznějších trendů v roce 2024 je více než dvojnásobný nárůst oznámení týkajících se přestupků a trestných činů. Zatímco v roce 2023 tato kategorie tvořila 2,9 % všech podnětů, v roce 2024 vzrostla na 6,1 %.
Šikana na vzestupu
Vzrostl také počet oznámení týkajících se šikany, která se stala druhou nejčastější kategorií. Zatímco v roce 2023 tvořila 11,7 %, v roce 2024 to bylo už 13 %. Šikana má negativní dopad nejen na oběti, ale i na celou organizaci, protože vede ke snížené produktivitě, vyšší fluktuaci zaměstnanců a zvýšeným nákladům na zdravotní péči. Proto by podle Jana Slámy měly firmy tomuto jevu věnovat zvýšenou pozornost.
Více oznámených krádeží i porušení firemních předpisů
V roce 2024 mírně vzrostl také počet oznámení týkajících se krádeží, korupce a zpronevěry, z 5,5 % na 6,6 %. Oznámení o porušování firemních předpisů pak vzrostla z 7,9 % na 9,3 %. „Nedodržování předpisů představuje pro firmy významné riziko a je vidět, že pokud se mají zaměstnanci v této souvislosti kam obrátit, udělají to," komentuje data Jan Sláma.
Nárůst oznámení v kategoriích jako přestupky, šikana nebo krádeže může podle Jana Slámy znamenat vícero věcí: „Je samozřejmě možné, že se těchto negativních jevů odehrává víc než dřív. Zároveň zde může hrát roli i to, že firmy whistleblowingové kanály zaváděly kvůli legislativě nejčastěji v roce 2023 a lidé si je od té doby navykli používat. V tom může hrát svou roli i přístup samotných firem. Pokud zaměstnanci vidí, že organizace berou podněty od zaměstnanců vážně a podnikají konkrétní kroky k jejich řešení, mají k whistleblowingovým nástrojům větší důvěru a používají je častěji," myslí si Jan Sláma.
Pokles upozornění na diskriminaci, sexuální obtěžování i hrozící vyhoření
Naopak pozitivním trendem je pokles oznámení o diskriminaci a sexuálním obtěžování. V roce 2023 činila 4,5 % případů oznámení diskriminace, zatímco v roce 2024 to bylo jen 2,9 %. Podobně poklesla oznámení o sexuálním obtěžování z 4,9 % na 2,1 %. Výrazný pokles nastal také v oblasti psychického zdraví a vyhoření, kde se podíl upozornění snížil z 1,1 % v roce 2023 na pouhých 0,4 % v roce 2024.
Tento vývoj může podle Jana Slámy signalizovat efektivnější opatření firem v oblasti prevence a ochrany zaměstnanců a to, že firmy více investují do programů na podporu duševního zdraví zaměstnanců i ESG. Zároveň však může odrážet i pozitivní změny v celé společnosti.
Flexibilita whistleblowingového kanálu
Součástí NNTB je i hojně využívaná kategorie „Jiné", kterou firmy využívají k interním účelům, například sběru dat a poskytování zpětné vazby. V roce 2024 tvořila největší podíl oznámení, 26,6 % oproti 21,9 % v předešlém roce. Podobná kategorie „Nápady, pochvaly, otázky" nezaznamenala žádný rozdíl, a i nadále tvoří 11,3 % všech oznámení.
Kam směřují české firmy?
Analýza whistleblowingových dat ukazuje, že mezi nejvýznamnější problémy v českých firmách patří i nadále šikana, zatímco diskriminace a sexuální obtěžování má pozitivně klesající trend. Whistleblowingové kanály jsou ve firmách rozšířenější, a i díky nim mohou zaměstnavatelé budovat otevřenou firemní kulturu, což vede k pozitivním změnám v pracovním prostředí.
O FaceUpu
FaceUp je český technologický startup založený Janem Slámou, Davidem Špunarem a Pavlem Ihmem. V roce 2017 vznikla školní nezisková verze jeho produktu NNTB zaměřená na boj proti šikaně, o tři roky později se spustila komerční varianta určená pro firmy po celém světě, kterým pomáhá plnit požadavky v oblasti whistleblowingu, compliance a budovat otevřenou firemní kulturu. Platformu NNTB (placenou i free verzi) v současnosti využívá více než 3700 organizací z celého světa. Zakladatelé za své projekty v oblasti sociálního podnikání získali řadu světových ocenění, nejnověji Deloitte Impact Star. V roce 2024 získal FaceUp investici 70 milionů korun na podporu další expanze.