logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | lidé a podniky celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace |
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista
Personalista > pracovní prostředí > Nezaměstnaní na Karlovarsku mají možnost studovat němčinu
www.veletrhprace.cz

Nezaměstnaní na Karlovarsku mají možnost studovat němčinu

personalista.com - 13. 01. 2015
Už téměř pět desítek uchazečů o zaměstnání, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) na Karlovarsku, dostalo možnost v rámci projektu „S jazyky za prací v Karlovarském kraji“ osvěžit si své znalosti němčiny a zdokonalit se v tomto cizím jazyce po odborné stránce. Výsledkem je jejich mnohem vyšší šance na získání nové práce nejen v ČR, ale i v příhraniční oblasti SRN.
Program odstartoval v září letošního roku. Jeho hlavním cílem je snižování nezaměstnanosti a předcházení dlouhodobé nezaměstnanosti v regionu. Účastníci programu si mimo jiné „opráší“ předchozí znalosti němčiny a naučí se komunikovat německy v profesi, kterou chtějí vykonávat. Vybrat si mohou z oborů, o které mají zaměstnavatelé v kraji největší zájem. Všechny aktivity, ať už jde o kurzy (motivační, počítačové, rekvalifikační, jazykové), poradenství či zprostředkování práce, jsou pro účastníky zdarma. Projekt je určen těm, kteří jsou v evidenci ÚP ČR nepřetržitě déle než pět měsíců, ale také absolventům do 25 let věku (bez omezení délky evidence).

Jedná se o vůbec první program, který zlepšuje jazykové dovednosti účastníků v intenzívním tříměsíčním kurzu odborné němčiny, a zvyšuje tak pravděpodobnost, že najdou práci, ve které uplatní své jazykové znalosti.

„V dnešní době patří jazyková vybavenost mezi nejčastěji poptávané dovednosti ze strany zaměstnavatelů. Denně se setkáváme s tím, že firmy hledají nové pracovníky, kteří ovládají minimálně dva cizí jazyky. Bohužel řada našich klientů ale tento požadavek nesplňuje,“ upozorňuje Jana Belblová, vedoucí referátu zprostředkování a poradenství z Krajské pobočky ÚP ČR v Karlových Varech.

V tuto chvíli už mají účastníci projektu za sebou kurzy zaměřené na práci s počítačem a motivační kurz, který je naučil sebedůvěře a jak správně „prodat“ zkušenosti a znalosti. „Kurz byl velmi příjemný i díky skvělým lektorům,“ hodnotí jeho průběh Žaneta Mrkvanová „Možnost zkusit si nanečisto přijímací pohovor s lektorkou byl zážitek, který mne naučil reagovat, nebát se a ukázal, kde mám rezervy,“ doplňuje ji další účastnice programu Jiřina Branžovská.

V průběhu ledna účastníci absolvují rekvalifikační kurzy zaměřené na hotelnictví, logistiku a pečovatelství. Jak shodně říkají - těší se, že se v únoru opět všichni sejdou na kurzu odborné němčiny.

„Málokomu se podaří v dospělém věku najít čas na každodenní studium jazyka a navíc takové kurzy stojí desetitisíce. Když už má někdo tu smůlu, že přišel o práci, má najednou dostatek času, který lze využít třeba právě studiem jazyka, což mu přinese další pracovní příležitosti,“ říká jednatelka společnosti Grafia, Jana Brabcová.

Podle ní je znalost němčiny v tomto regionu opravdu nutná. Zaměstnanci přicházejí do styku s německou klientelou dnes a denně, nemluvě o těch, kteří se rozhodli pracovat na německé straně hranice. „Jak trefně poznamenal jeden účastník, je to takové štěstí v neštěstí,“ dodává Jana Brabcová.

Projekt „S jazyky za prací v Karlovarském kraji“ je šancí i pro zaměstnavatele, kteří hledají nové zaměstnance. Zdarma mohou získat databázi volných pracovních sil v jednotlivých regionech a najít kvalitní pracovníky. Ti, kteří vytvoří pro účastníka projektu nové pracovní místo, mohou získat od ÚP ČR příspěvek na mzdu po dobu až 12 měsíců. „Největší radost nám dělá první nově vzniklé pracovní místo pro jednoho z našich uchazečů, který nastoupil do práce 1. ledna 2015“, říká karlovarská koordinátorka projektu Eva Hejnová.

Přestože, je projekt určen lidem evidovaným na ÚP ČR v Karlovarském kraji, zaznamenal úřad zájem o účast v něm už i v dalších regionech. Zájemci o zařazení do programu se mohou hlásit buď svému poradci na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR, nebo přímo jeho koordinátorce v Karlových Varech.Slovenská mutace Personalisty.com je přístupná na adrese personalista-sk.com

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Společnost JetBrains obhájila po druhé v řadě titul AON Best Employer

Pražská pobočka společnosti JetBrains se, stejně jako v loňském roce, může pyšnit oceněním Aon Best Employer 2018. Ocenění byla ro... více

Špičky udávající trendy v oblasti digitálních technologií přivítá pražská konference Digital Data Experience

Již v polovině března bude Praha hostit přední experty na digitální technologie. Společnost Accenture, jejíž součástí je i největš... více

Boj s chudobou v roce 2019: Pomůže zvýšení životního minima a změny sociálních dávek

Pod hranicí chudoby s měsíčním příjmem do 9 100 korun žije 15 až 19 procent všech obyvatel České republiky. Příjmová chudoba tak p... více

V kuchyni se čím dál více uplatňuje internet

Drtivá většina Čechů a Češek ráda vaří. Lákají je nové recepty, ty ale více než v papírových kuchařkách hledají na internetu. Zejm... více