Kariéra ve financích je jistotou i v době pandemie. České firmy redukovaly počet lidí ve finančních odděleních jen výjimečně
personalista.com - 12. 07. 2021
Pro efektivní fungování finančních oddělení je důležitá digitalizace a větší zapojení do rozhodovacích procesů napříč firmami.
Téměř třetina českých firem chce v letošním roce zvyšovat počet zaměstnanců ve svých finančních odděleních. Je to významný indikátor jejich důvěry ve svou budoucnost i celé ekonomiky. Polovina považuje současné personální obsazení finančního oddělení za optimální a nebude ho letos nijak měnit. Jen 16 % společností zvažuje, že by letos přistoupila ke snížení stavu. Zdá se, že pozice ve financích je „jistější“ místo než ve zbytku firem – snižovat celkový počet zaměstnanců chce totiž naproti tomu 20 % firem. Vyplývá to z výzkumu asociace ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) mezi českými společnostmi.
Z těch firem, které chtějí nabírat pracovníky do financí uvažuje největší část – téměř třetina – o zvýšení do 10 % počtu zaměstnanců.
O tom, že odborníci z finančních oddělení jsou pro firmu klíčoví, svědčí i ochota podniků přidávat jim. Navzdory nejistotě, které zavládla v postcovidové ekonomice, chce 30 % firem letos plošně zvýšit plat všem lidem z finančních oddělení. Téměř polovina českých firem pak bude přidávat individuálně vybraným pracovníkům. Platy letos nijak nebude upravovat jen čtvrtina firem a ke snižování platů lidí „z financí“ se nechystá žádná.
Firmy, které se právě rozhlíží po českém pracovním trhu a hledají nové zaměstnance do svých finančních oddělení, preferují uchazeče, kteří mají předchozí praxi na podobné pozici (je to důležité pro 55 % firem). „Většina firem hledá například zkušené účetní, finanční kontrolory, specialisty na reporting, analytiky a projektové kontrolory. Finance jsou tedy skvělou volbou pro někoho, kdo sází na celoživotní kariéru,“ řekla Viera Kučerová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.
Důležité jsou i jazykové vybavení (22 %), pozitivní reference od předchozích zaměstnavatelů (14 %) a znalost oboru v němž daná firma podniká (11 %). „Výzkum potvrdil naše zkušenosti, že pro kariéru ve financích je důležité jazykové vybavení uchazečů. Otevírá to pak dveře nejen pro práci v mezinárodních firmách v České republice, ale i k nastartování kariéry v rámci těchto firem mimo Česko. Vzdělávání a certifikace, kterou ACCA poskytuje, probíhá v angličtině, což dává našim absolventům konkurenční výhodu na trhu práce,“ komentuje Viera Kučerová z ACCA.
„Lidé jsou pro finanční oddělení firem klíčoví – proto jejich výběru a vzdělávání věnují velkou pozornost. Naše asociace se jim v tom snaží být partnerem a připravujeme vysoce kvalifikované profesionály v oblasti financí. Jako zásadní dnes vnímáme nejen osvojení nových dovedností a větší zapojení finančních oddělení do rozhodování firem na všech úrovních,“ doplňuje Viera Kučerová.
Výzkum ACCA mezi českými firmami ukázal, že jejich finanční oddělení jsou „covid rezistentní“ a s dopady pandemie si dobře poradily – 82 % společností totiž uvedlo, že jejich finančních oddělení se pandemií nijak nedotkla a fungovaly standardně. Jen 16 % firem připustilo, že se pandemie jejich finančních oddělení dotkla a zaměstnanci byli například na tzv. překážkách. A jen necelá 3 % musela přistoupit ke snížení stavu.
„Vidíme, že finanční oddělení firem, které si poradily s pandemií nejlépe, byly již před ní na cestě digitální transformace a měly přístup k potřebným datům a uměly je používat. Klíčové je, aby finanční oddělení bylo pro vedení firmy partnerem se schopností porozumět datům, dávat je do souvislostí, vyprávět na jejich základě „příběh“ a pomáhat při rozhodování. Finanční týmy potřebují, aby byly ve větší míře zapojené do spolupráce napříč firmami. Zapojovat se do rozhodování i tam, kde tomu tak dosud nebylo,“ komentuje hlavní trendy Viera Kučerová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.
Překonání propadu ekonomiky v době pandemie se odráží i v odpovědích společností na dotaz, zda v roce 2020 v porovnání s předcházejícím zaznamenaly výkyvy v obratu. Růst do 10 % zaznamenalo 27 % firem, od 10 do 20 % pak 15 % a růst obratu ve výši o 20–30 % dokonce 9 % firem.
Naproti tomu pokles obratu do 10 % zaznamenalo jen 9 %, propad o 10–20 % pak 15 % společností a o 20–30 % se snížil obrat 9 % firem. Jako primární důvod poklesu vidí téměř polovina firem pandemii.