logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | lidé a podniky celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace |
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | Personalista vo slovenčině
Personalista > peníze > Jak efektivně zhodnotit peníze?
Vše pro váš úspěšný obchod, komunikaci a podnikání
Rekvalifikace pro Pracovníky v sociálních službách

Jak efektivně zhodnotit peníze?

personalista.com - 24. 09. 2017
Úrokové sazby jsou v dnešní době nízko, a pokud člověk nechá své peníze zahálet, jejich hodnota bohužel klesá. Nabízí se proto otázka, jak s nimi naložit, aby nejen neztrácely hodnotu, ale přinášely i zisk. Přečtěte si 5 tipů, jak zhodnotit svoje úspory.
Vklady v bankách

V nabídce bank zaujímají výraznou úlohu spořící účty, které jsou velkým hitem. Reklamy se na nás hrnou ze všech stran a člověk má pak pocit, že se bez spořáku neobejde.

„Spořicí účty jsou v současnosti spíše jen velký marketing než produkt, který by dokázal kvalitně zhodnocovat úspory. Úrokové sazby ani nepokryjí inflaci. Navíc na vklady od určitého limitu se již nevztahuje inzerovaná sazba,“ upozorňuje Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin. Jejich význam je podle něj spíše pro správu osobních financí, tedy pro klienty, kteří si tam odkládají část financí mimo běžný účet pro pozdější využití bez ambicí velkého zisku. O něco lépe jsou na tom termínované vklady.

„Termínované vklady mohou nabídnout lepší úročení, protože bance peníze klient svěří na stanovenou dobu. Čím delší dobu klient peníze oželí, tím vyšší úrok mu banka může nabídnout,“ dodává Miloslav Kufa.

Staré dobré stavební spoření

Stavební spoření je taková jistota. Jeho zásadní výhoda spočívá v tom, že na něj lze čerpat státní podporu. Ta je zpravidla tou hlavní motivací pro uzavření smlouvy. Další výhodou je pak úvěr na bydlení, jenž je na rozdíl od naspořených peněz účelově vázán. Naspořené peníze včetně státní podpory tak můžete použít na cokoliv. Ani úroky u stavebních spořitelen dnes ale nejsou moc zajímavé. Je tedy zřejmé, že státní podpora ve výši maximálně 2000 Kč je klíčová. Díky ní je celkové efektivní zhodnocení opravdu zajímavé. Nevýhodou je, že pro nárok na podporu je třeba spořit minimálně 6 let. Nicméně při delším spoření již není přínos státního příspěvku tak významný. Spořit na stavebku o moc déle, než je nutných 6 let, už není z pohledu reálného zhodnocení tak zajímavé.

Životní pojištění není primárně na spoření

Životní pojištění je mnohdy nabízeno jako spořící produkt. To je samozřejmě zásadní omyl. Nelze ho však automaticky zavrhovat. I v rámci životního pojištění je možné zhodnotit svoje finanční prostředky. Je to ale spíše produkt vhodný ke komplexnímu zajištění pojistné ochrany sebe a rodiny v kombinaci s tvorbou kapitálové hodnoty. Jedná se o dlouhodobý produkt, takže určitě není možné očekávat, že z něj budete v prvních letech vybírat závratné výnosy.

„Pokud vám někdo nabízí životko a jako prvořadý benefit uvádí zhodnocení financí, určitě to není v pořádku. Základní funkcí je pojistná ochrana. Tvorba finanční rezervy je spíše takový doplněk,“ uvádí Michael Pokiser, zástupce finanční skupiny Ramfin. Stát nicméně podporuje životní pojištění formou daňových odpočtů. Tím se ho snaží zatraktivnit, aby motivoval občany k tvorbě rezervy na stáří. „Nyní už není možné ze smlouvy průběžně vybírat peníze a současně si uplatňovat daňové odpočty, čímž zákonodárce jasně deklaroval, že podporuje životní pojištění pro zajištění podpory na stáří,“ dodává Michael Pokiser.

Investice do nemovitosti

Pro někoho může být přijatelnější, když vidí, do čeho investuje, a tedy si na to může doslova sáhnout. O investování do nemovitosti na pronájem se hovoří již dlouho. Není divu. A nemusíte mít na kontě nutně několik milionů, protože díky rekordně nízkým úrokům se staly hypotéky velmi levnými a jistou dobu byly velmi levné i nemovitosti. Ty sice v posledních letech i díky vysoké poptávce razantně zdražily, ale stále se dá pořídit byt tak, aby příjem z jeho pronájmu dokázal pokrýt splátky hypotéky. Pořízení vlastního bydlení na hypotéku stále může být výhodnější než placení nájemného.

Podílové fondy

Odvážnější investor se může pustit do oblasti podílových fondů, která nabízí nepřeberné množství různých investičních možností s různou mírou rizika, a tedy i zhodnocení. „Kromě volby investiční strategie by si měl člověk rozmyslet, zda chce investovat jednorázově, nebo využít strategii pravidelného investování, kde se na jednu stranu může vyhnout velkým ztrátám, ale zároveň si jednorázově nepřijde k velkým ziskům,“ uvádí Miloslav Kufa.

„Začínající investor by se též měl zajímat o poplatky. Zpravidla zde figuruje vstupní a manažerský poplatek,“ dodává Miloslav Kufa s varováním, aby si lidé oblast poplatků dobře hlídali. Ne vždy je nastavení poplatků pro klienta fér, a pokud není v investicích zkušený, měl by využít služeb renomovaného poradce.Slovenská mutace Personalisty.com je přístupná na adrese personalista-sk.com

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

EU bude nadále podporovat palestinské uprchlíky, pomoc ale bude směřovat jen těm nejchudším a nejvíce ohroženým

Poslanci dnes odhlasovali rezoluci týkající se Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). ... více

Jaký druh vytápění zvolit v nízkoenergetických a pasivních domech

Vytápět starý nezateplený dům může být poměrně složité, a především také finančně náročné. Vytápění v takových případech většinou ... více

Jaké jsou nejčastějších úrazy dětí a dospělých o jarních prázdninách

Pátý únorový den začne v České republice letošní cyklus jarních prázdnin. Lidé si vyrážejí nejčastěji užívat sněhové nadílky do če... více

Otrav oxidem uhelnatým v Česku dlouhodobě přibývá, největší nárůst bývá vždy v zimě

V Česku ročně dojde až k 1500 otravám oxidem uhelnatým. Více než sto jich přitom vždy končí smrtelně. K náhodné intoxikaci nejčast... více

Opuštěné chaty lákají zloděje nejvíce v zimě. Jak se před nimi bránit?

Policejní statistiky ukazují dlouhodobý trend klesající kriminality v Česku. Výjimkou nejsou ani vloupání do chat, kterých oproti ... více