logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | ekonomika | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | pracovní právo lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022Personalista > ekonomika > Inflace zvedla úrokové sazby. Komu se nyní vyplatí spořicí účet?
Poznejte lépe lidi, odhalte jejich potenciál

Inflace zvedla úrokové sazby. Komu se nyní vyplatí spořicí účet?

personalista.com - 17. 08. 2021
Se stoupající inflací vzrostly také úrokové sazby. Bankovní rada České národní banky je v červnu zvedla poprvé od loňského února a další zvyšování lze během letoška ještě očekávat. Tyto změny by se měly propsat také na spořicí účty, které jsou tak nyní pro zákazníky výhodnější. Platí to ale pro všechny?
Podle Miroslava Mikeše, finančního specialisty ze společnosti Infin, je nárůst sazeb o 0,25 procentního bodu stále málo. „V dohledné době nemůžeme počítat s tím, že by úroky ze spořicích účtů pokryly inflaci nebo něco vydělaly,“ říká Mikeš. Spořicí účty podle něj dlouhodobě nejsou řešením pro lidi, kteří chtějí své peníze zhodnotit.

Ocení je naopak klienti, kteří si nepotrpí na riziko a chtějí mít jistotu, že jsou jejich úspory v bezpečí. „Spořicí účty jsou výhodné v tom, že s penězi je možné téměř neomezeně manipulovat. Nemusíte čekat, než je vyberete, a v případě nečekaných výdajů, případně impulsivních rozhodnutí, je máte stále k dispozici, což je v současné pandemické době například pro podnikatele nedocenitelné,“ popisuje výhody spořicího účtu finanční specialista.

Další výhodou podle něj je, že většina bank poskytuje založení i vedení spořicího účtu zdarma a neúčtuje si žádné vstupní poplatky. Vklad klientů je navíc chráněný pojistkou, a to až do výše 100 000 eur.

Když nepotřebujete zálohu

Na rozdíl od účtů, na které můžete sáhnout téměř kdykoli, existují spořicí produkty, u nichž možnost výběru odpovídá jasně nastaveným pravidlům. U v posledních letech velmi oblíbených termínovaných vkladů vyplývá tato podmínka už z názvu. Pokud chcete své vložené peníze zúročit, je potřeba je v bance nějaký čas ponechat.

„Lhůta, po kterou se ke svým úsporám nedostanete, se nazývá vázací doba. Pokud z neočekávaných důvodů potřebujete peníze neodkladně zpět a vázací dobu porušíte, banky vám za vybrání peněz před dohodnutým termínem udělí sankci. Ve výsledku tak můžete například přijít o veškeré úroky, a celé spoření se tak nevyplatí. Pokud tedy víte o výdajích, které mohou nastat, i když je zrovna neplánujete, je lepší se poohlédnout po jiné formě spoření,“ vysvětluje Michal Diviš ze společnosti Infin.

Naopak v případě, že jste část svých peněz schopni odložit a na neočekávané výdaje máte k dispozici další volné prostředky na účtu, dokážou termínované vklady úspory znatelně navýšit. „Pro banky je totiž důležité mít zaručenou dobu, po kterou budou moci vaše svěřené peníze spravovat, a tím pádem také zhodnocovat. Delší doba je pro ně samozřejmě výhodnější, od čehož se odvíjí výše odměny pro klienta. Pokud tedy na vložené peníze můžete na delší dobu zcela zapomenout, je termínovaný vklad nejvhodnější způsob, jak uspořené peníze znásobit,“ vysvětluje Diviš.

Banka, nebo záložna?

Pokud jste si vybrali vhodný nástroj zhodnocování, nastává také otázka, komu peníze svěřit. Kromě bank je možné otevřít si spořicí účet také u družstevních záložen a to stejné platí i pro termínované vklady. Záložny na rozdíl od bank nabízejí jen omezené služby, vedle poskytování úvěrů se soustředí právě na přijímání vkladů. Díky celkově menšímu rozsahu služeb dokážou být v těch nabízených operativnější a s podmínkami umí lépe vyjít vstříc.

Případy, kdy se zákazníci kampeliček ke svým úsporám nedostali, jsou už díky současným přísnějším kontrolním mechanismům minulostí. Hlavní nevýhodou záložen tak zůstává členský vklad ve výši deseti procent vkládané částky, který se na rozdíl od samotného termínovaného vkladu nijak neúročí.

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více

Už jen necelých 10 dnů je možné zakoupit si lístek do tomboly o dva míče s podpisem Messiho a Ronalda

Přesně 18. prosince v 17. hodin večer končí možnost zabojovat o dva fotbalové míče s podpisem skvělých fotbalistů Messiho a Ronald... více

Fashion Aréna chystá Black Friday Week

Obchody v pražském outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet budou letos v rámci oblíbeného Black Friday nabízet své zboží s d... více

Temná detektivka od autora bestselleru Purpurové řeky přináší nejuen vzrušení a záplatku, ale taky realistický obraz zla.

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ (XYZ, 549 Kč) od Jean-Christophe Grangého, který patří k populár... více

již se nám pomalu blíží čas adventu. K němu také nedomyslitelně patří i čokoláda Milka.

Ikonické adventní kalendáře, roztomilí plyšáci, postavičky Santy nebo plněné Snowballs lahodným krémem. 😊 ... více