logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | koronavirus a lidské zdroje lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022Personalista > komentář > České firmy neumí udržet talenty. Nalákají je a nakonec o ně přijdou. I o svou  reputaci.
Poznejte lépe lidi, odhalte jejich potenciál

České firmy neumí udržet talenty. Nalákají je a nakonec o ně přijdou. I o svou  reputaci.

Milan Rataj, Sloneek (externí autor) - 19. 11. 2022
Boj o zákazníka. Hledání svého nového místa na trhu. Snaha zvyšovat efektivitu na všech frontách navzdory zvyšování nákladů. To vše čeká české firmy v následujících měsících. A k tomu všemu budou potřebovat talentované a vysoce seniorní zaměstnance. Pokud je ztratí anebo je nedokáží v příštích měsících nalákat, budou oproti konkurenci do následujícího období vstupovat značně oslabené. Jenže české firmy si bohužel umí úspěšně šlapat po štěstí i v této oblasti a mladší generace stále nemají problém „hodit klíče na stůl“ ve chvíli, kdy pozice nesplňuje jejich očekávání.
Talentovaní lidé jsou pro týmy naprosto nezbytní. Týmy bez talentů mají tendenci v čase svou efektivitu a výkon snižovat. Oproti tomu jediný talent v týmu dokáže zlepšovat výsledky sebe i svých kolegů. Motivační faktor je v tomto ohledu nepopiratelný a dá se snadno převést na peníze. Jednoduchá matematika – je rozdíl, jestli deset lidí pracuje na 60 nebo 140 procent.

A nutno říct, že české firmy umí talenty přilákat. Dobrým platem, skvělými podmínkami nebo škálou neodolatelných benefitů. Jenže realita je pak často výrazně jiná. Talentovaní zaměstnanci narazí většinou už při samotném onboardovacím procesu. Ten pochopitelně není jediným faktorem udržení zaměstnanců, je však prvním momentem, kdy si zaměstnanec vytváří hlubší dojem o firmě.

První týdny po nástupu totiž jasně ukazují na rozpor mezi pohovorem, sliby a realitou. Slabé místo v tomto směru ostatně vidí i 67 % českých firem, které přiznávají, že jim větší než přijatelné množství nově nabraných „superstars“ odejde do prvního půl roku od nástupu. A zatímco starší generace má tendenci pomáhat těžkosti spojené s nástupem překonávat, mladí se stále nemají problém při první nespokojenosti obrátit a odejít. I když přituhuje, míst je pro šikovné lidi pořád dost.

Co chtějí profesionálové, je jednoduché: Nemít ve věcech zmatek

Důvod? Na první pohled malicherný, avšak skvěle demonstruje nedostatky většiny českých firem. Profesionálové mají totiž důležitý požadavek – nemít ve věcech zmatek. Ve chvíli, kdy se už samotný onboarding nese ve znamení čtrnáctidenního čekání na techniku, nejasností ohledně předávaného příslušenství a počtu vyžadovaných podpisů, je důvěra ve firmu podkopávána. Argument, že v jiných českých firmách to není lepší, rozhodně neobstojí v globálním světě, kdy si ti nejlepší mohou vybírat z nabídek v zahraničí.

Dalším faulem je nepřítomnost lidského faktoru – tedy přímého nadřízeného, který se pro nově nastupující musí stát nejsilnější spojkou, intenzivně pracující na jejich začlenění. Vztah by se navíc měl začít budovat ještě před samotným nástupem nového kolegy. A platí to o firmách všech velikostí. Myslet si, že v šedi korporátu takovýto „detail“ nehraje roli, je přinejmenším naivní.

S talentem, kterého firmy nedokázaly udržet, navíc neodchází jen týdny či dokonce měsíce úsilí a značná suma, kterou jste vynaložili, ale také velká část vaší reputace. Což je věc, se kterou málokdo kalkuluje – chcete, aby o vás na trhu jako veřejné tajemství kolovalo, že šikovní lidé to u vás vůbec nemají zkoušet? A platí to samozřejmě i naopak. Spokojený talent, který do vaší firmy a svého týmu zapluje jako do peřinky, bude velice často tak mile překvapen, že o tom nebude mít potřebu mlčet.

Stovky tisíc vyhozených do luftu versus ušetřené tisícikoruny

Jak na to? Nejjednodušší řešení je v tomto případě zároveň to nejsprávnější – postavit si onboardovací proces úplně od začátku. A to na jedné jediné platformě. Vykašlat se na nejrůznější excely, desítky tudůček v různých nástrojích. Přestaňte sami sobě namlouvat, že to pořád nějak funguje. Když máte problém vyznat se v tom vy, nový zaměstnanec se nechytne dvojnásob.

Nově nabraná hvězda se nechce soustředit na formality onboardingu – chce se pustit do práce. Pokažený onboarding je ostatně i podle samotných zaměstnanců důvodem, proč ztratili prvotní elán. A jak víme z praxe, jen někteří z nich ho dokážou sami opět najít. Protože pracovní morálku a motivaci už dávno nevybuduje práskání bičem jako před dvaceti lety.

Jenom tak se firmám podaří rozetnout ten paradox – desítky či spíše stovky tisíc vložených do získání kvalitního člověka, o kterého firma přijde, protože nedokáže vložit desetkrát nižší částku do digitalizace a zpřehlednění adaptačního procesu.


Váš e-mail: E-mail příjemce:
Vaše jméno:  listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více

Už jen necelých 10 dnů je možné zakoupit si lístek do tomboly o dva míče s podpisem Messiho a Ronalda

Přesně 18. prosince v 17. hodin večer končí možnost zabojovat o dva fotbalové míče s podpisem skvělých fotbalistů Messiho a Ronald... více

Fashion Aréna chystá Black Friday Week

Obchody v pražském outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet budou letos v rámci oblíbeného Black Friday nabízet své zboží s d... více

Temná detektivka od autora bestselleru Purpurové řeky přináší nejuen vzrušení a záplatku, ale taky realistický obraz zla.

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ (XYZ, 549 Kč) od Jean-Christophe Grangého, který patří k populár... více

již se nám pomalu blíží čas adventu. K němu také nedomyslitelně patří i čokoláda Milka.

Ikonické adventní kalendáře, roztomilí plyšáci, postavičky Santy nebo plněné Snowballs lahodným krémem. 😊 ... více