Společenská odpovědnost firem je současný trend i příležitost dlouhodobě uspět v globalizované společnosti
personalista.com - 12. 07. 2016
Společensky odpovědné aktivity, veřejně prospěšné projekty a angažovanost vůči své komunitě. Oblast společenské odpovědnosti firem (CSR) má stále větší vliv na úspěšné podnikání a řadí se mezi zásadní nefinanční ukazatele výkonnosti. Firmy se chovají seriózně ke svým zákazníkům, starají se o své zaměstnance, spoluodpovídají za blaho společnosti, chrání životní prostředí a současně si zachovávají svou konkurenceschopnost. S jejími principy by se měla seznámit každá firma a zahrnout je do svých firemních hodnot a cílů. A to bez ohledu na velikost či typ podniku.
Společenská odpovědnost firem se označuje jako dobrovolný přístup organizací a firem, které se během svého fungování chovají odpovědně ke společnosti, myslí na životní prostředí a přispívají k udržitelnému rozvoji. Takové podniky jdou svým chováním nad rámec zákonných, etických, komerčních a společenských očekávání a udržují pozitivní vztahy se svými obchodními partnery, dodavateli, investory či místní komunitou. Koncept CSR vznikl ve 2. polovině 20. století a stále nabývá na významu.
„Společensky odpovědné jednání může firmě přinést v dlouhodobém horizontu konkurenční výhodu, získání lepší pozice na trhu a zlepšení image firmy v očích zákazníků. Nicméně nadále platí, že základem úspěchu každé firmy je nabídnout kvalitní výrobek za odpovídající cenu. Uplatnění společensky odpovědného přístupu je vhodné pro ty podniky, které neusilují pouze o krátkodobé zisky, ale naopak uvažují v dlouhodobé perspektivě a nahlížejí na své aktivity z širšího celospolečenského pohledu,“ říká Ing. Eva Matoušková, lektorka předmětu Manažerská kultura, manažerská etika, společenská odpovědnost firem na vzdělávacím institutu CEMI, který poskytuje profesní online MBA a LLM studium.
Principy společenské odpovědnosti firem staví na třech pilířích – ekonomickém, sociálním a environmentálním. Jsou vzájemně provázané a nabízí široké spektrum témat, které mohou firmy realizovat. Nejedná se tedy o závazný předpis činností, ale je zde prostor pro individuální přístup podle zaměření firmy a vlastních požadavků.
Ekonomický pilíř
Tato oblast očekává transparentní podnikání a udržování pozitivních vztahů s investory, zákazníky, dodavateli a obchodními partnery. Hledí se na dopady na ekonomiku na regionální, národní i globální úrovni. Příklady témat: řízení firmy, investiční politika, odvody daní, korupce a úplatkářství, střety zájmů, ochrana autorských práv či politické působení a lobbing.
Sociální pilíř
Zde je hlavním bodem přístup k zaměstnancům a podpora rozvoje regionu. Výsledkem má být podnik pozitivně působící na životní úroveň, zdraví, bezpečnost, vzdělávání a kulturní rozvoj občanů. Příklady témat: zdraví a bezpečnost práce, dětská práce, pracovní podmínky, vzdělávání a profesní růst, firemní filantropie nebo dopad na místní komunitu.
Ekologický pilíř
Podnik si uvědomuje své dopady na životní prostředí včetně ekosystému, půdy, vzduchu a vody. Svou podnikatelskou činnost vykonává v souladu ochrany přírodních zdrojů a s co nejmenším zatěžováním životního prostředí. Příklady témat: materiálová spotřeba, spotřeba vody a energie, zábor půdy, emise a odpady, hluk, biologická rozmanitost, doprava.
„Uplatňování principů CSR je patrné ve stále větším počtu organizací, což je důsledkem globalizace a přebírání zvyklostí z centrál zahraničních společností jejich dceřinými společnostmi. Svou roli sehrávají i sami zákazníci, kteří společensky odpovědné chování firem stále více sledují. Nesmíme však zapomenout na to, že není důležité, co firma o svých aktivitách píše, vždy nás musí nejvíce zajímat, jak se daná organizace přes veškeré proklamace skutečně chová,“ dodává Eva Matoušková.