Projekt S Krakonošem u počítače se představil tentokrát v Třebíči
Lenka Švihelová (externí autor) - 17. 07. 2008
Úspěšný projekt S Krakonošem u počítače, jehož cílem je zpřístupnění celoživotního vzdělávání obyvatelům venkova, zamířil v rámci letní série konferencí tentokrát na Vysočinu. Ve dnech 14. a 15. července proběhlo v třebíčském Grand Hotelu dvoudenní setkání odborníků na následné vzdělávání dospělých, organizované Úřadem práce v Semilech a občanským sdružením Most ke vzdělání.
Projekt S Krakonošem u počítače, jehož dosavadní výsledky byly na konferenci prezentovány, vychází z potřeby celoživotního vzdělávání lidí v jednadvacátém století, které se snaží zpřístupnit i obyvatelům z odlehlých koutů republiky, kteří často nemají rovné příležitosti následného vzdělávání. Nabízí tedy lidem z hůře dostupných lokalit bezplatně šanci na zvýšení kvalifikace a získání základních dovedností z nejrůznějších oblastí, nezbytných pro plnohodnotný život v dnešní společnosti, a to přímo v místě jejich bydliště.
Cílem je poskytnout příležitost ke vzdělání i těm z dospělých, pro něž je kvůli zhoršené dopravní dostupnosti a finanční i časové náročnosti téměř nemožné za dalším sebevzděláním pravidelně dojíždět do větších měst. Díky iniciativě projektu mohou obyvatelé venkova navštěvovat například kurzy práce s počítačem, jazykovou výuku, nebo se naučit základům účetnictví. Kromě zvýšení kvalifikace ovšem plní projekt i důležitou funkci kulturní a sociální, jak upozorňuje ředitel Úřadu práce v Semilech Mgr. Jan Rychlík: „Potkávají se díky němu lidé, kteří by se, byť jsou z jedné obce, jinak v běžném životě zřejmě vůbec nestýkali.“
V praxi se myšlenka projektu setkává s velmi kladným ohlasem, o čemž svědčí především fakt, že během posledních tří let prošlo kurzy, které organizuje Úřad práce v Semilech ve spolupráci s občanským sdružením Most ke vzdělání, na 2697 lidí z Libereckého kraje. Proto se jeho autoři rozhodli nabídnout tento nápad a své zkušenosti také v dalších regionech, a díky tomu vznikla i myšlenka na uskutečnění tohoto semináře, který se v Třebíči uskutečnil pod názvem „Budoucnost celoživotního vzdělávání na Vysočině“.
O tom, že „Krakonoš“ je trefou do černého, hovoří i skutečnost, že projekt, financovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, vloni zvítězil v soutěži Dobrá rada nad zlato, která hodnotí projekty, týkající se rozvoje lidských zdrojů v naší republice. Autoři projektu na této konferenci svým kolegům představili nově vytvořený systém celoživotního vzdělávání, který má za sebou již tři roky úspěšného fungování. Připraveny byly také aktivní workshopy na téma možnosti uplatnění, rozvoje, financování a udržitelnosti ve zdejším regionu.
Obyvatelé Vysočiny měli příležitost seznámit se s projektem již v květnu letošního roku, kdy byly v obcích Nadějov, Horní Dubénky a Jamné realizovány ukázkové kurzy počítačových dovedností. Současně zde proběhlo rozsáhlé dotazníkové šetření, které mělo konkretizovat potřeby dalšího vzdělávání v tomto regionu.
Setkání v Třebíči se zúčastnili zástupci okresních úřadů práce, vzdělávacích organizací i představitelé kraje – například RNDr. Kamil Ubr z odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu kraje Vysočina. Na semináři vystoupila i zástupkyně MPSV, ředitelka odboru Implementace programů ESF, Ing. Silvie Gregorová, která přítomné seznámila s problematikou finančního auditu. Zároveň vedla interaktivní workshop, kde zábavnou formou představila průběh a typické problémy auditu projektu.
Součástí semináře byly i simulační hry, během nichž si účastníci mohli na vlastní kůži vyzkoušet atmosféru tvorby reálného projektu. Dvě přísně genderově odlišné skupiny se profesionálně zhostily zadaného úkolu a vytvořily velmi zajímavé návody partnerství pro příští projekty podobné „Krakonošovi“. Jejich návrh financování i případné logo určitě půjde využít pro další práci nadšenců v kraji Vysočina. Originálním nápadem bylo oslovení silných finančních skupin v kraji a jejich participace na financování dalšího vzdělávání na venkově.
Realizátoři projektu „S Krakonošem u počítače“ byli příjemně překvapeni nejen aktivitou účastníků, ale i jejich velmi realistickými nápady a celkovou pohodou, která konferenci na Vysočině provázela.