MMR ČR pracuje na vytvoření uceleného systému vzdělávání v oblasti cestovního ruchu
Kateřina Štychová (externí autor) - 06. 10. 2008
Konkurenceschopná pracovní síla, navýšení zaměstnanosti a zaměstnatelnosti nebo zvýšení kvality služeb v České republice – těchto a mnoha dalších cílů chce v oblasti cestovního ruchu dosáhnout Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky prostřednictvím projektu Zkvalitnění profesní přípravy a vzdělávání v oblasti cestovního ruchu. Ve dnech 16. až 17. září 2008 se uskutečnil seminář k Fázi II projektu, jehož cílem byla prezentace výsledků evaluací jednotlivých oblastí cestovního ruchu. Výsledky průzkumů a návrhy na optimalizaci vzdělávání v oblasti cestovního ruchu budou prezentovány v rámci souhrné evaluační zprávy, jejíž obsah bude znám do konce roku 2008.
16. až 17. září 2008 se v Hluboké nad Vltavou konal dvoudenní seminář k Fázi II projektu. Zhotovitelé evaluací prezentovali ostatním účastníkům semináře výsledky analýz zkoumaných oblastí, např. v oblasti vyšších odborných škol, vysokých škol, učňovského odborného školství, zaměstnavatelů v cestovním ruchu a dalších. „V analýzách evaluátoři zkoumali například počet vyučovaných předmětů či oborů a jejich strukturu, kvalitu učebních pomůcek, úroveň vzdělávání v jednotlivých oborech nebo uplatnitelnost absolventů na trhu práce. Definovali současný stav a zejména problémy v daných oblastech a to jak dotazníkovými šetřeními, tak i rozhovory se zástupci jednotlivých cílových skupin. Částečně již představili návrhy na zvýšení kvality vzdělávání v oblasti cestovního ruchu.
„Naším společným cílem je vytvořit ucelený systém vzdělávání v oblasti cestovního ruchu, v němž budou jednotlivé části pečlivě zmapovány a nastíněny jejich vzájemné vazby. V České republice neexistuje dosud obdobný projekt, který by řešil oblast cestovního ruchu takto komplexně,“ podtrhl význam projektu Ing. Daniel Toušek, externí konzultant odborného gestora.
„Například učebnice o cestovním ruchu se svým obsahem překrývají, jsou zastaralé a neinformují o nových trendech v oboru. Naším cílem je navrhnout systém učebních pomůcek v oblasti cestovního ruchu, tak aby vyučující nebo pořadatelé vzdělávacích kurzů přesně věděli, jak koncipovat obsah kurzu a jaké učebnice zvolit. Když bude tento systém jednotný, můžeme zvýšit kvalitu a odbornou úroveň pracovní síly v tomto oboru,“ uvádí příklad konkrétní aplikace projektu Blažena Křížová, ředitelka odboru cestovního ruchu MMR ČR a zároveň odborný gestor projektu.
„Na tak velké množství akreditovaných oborů v cestovním ruchu je velmi málo odborných garantů, v České republice působí jen jeden profesor a čtyři docenti, z nich je část již v důchodovém věku,“ informovala o alarmujícím stavu ve vysokém školství Doc. Ing. Alžbeta Királová, CSc. z VŠE.
„Jen 17 procent absolventů učňovských škol zůstává po pěti letech působení v oboru. Nedostatek pracovníků a vysoká fluktuace zapříčiňují mnohdy nízkou kvalitu poskytovaných služeb v oblasti cestovního ruchu. Přetíženost pracovníků komplikuje také jejich další vzdělávání, je to začarovaný kruh. Musíme zatraktivnit tento obor pro veřejnost, přilákat více studentů a ve vyučeném oboru je udržet,“ nastínil problémy odborného učňovského školství Ing. Jaromír Beránek z Mag Consulting, s.r.o.
„Do dalších dopracování evaluací je třeba zahrnout také vývoj trendů v cestovním ruchu, vazby a vztahy mezi jednotlivými oblastmi cestovního ruchu a prognózu jejich vzájemného ovlivňování,“ zdůraznil Ing. Daniel Toušek.