Setkání se zúčastnili zástupci místních vzdělávacích organizací, úřadů práce, představitelé obcí, Spolku pro obnovu venkova Moravskoslezského kraje a Slezské univerzity v Opavě.
Už na první pohled je patrné, že právě lokalita moravskoslezského kraje nabízí velký potenciál pro využití tohoto systému. Dle oficiálních zdrojů je zde více než 70 % měst či obcí s počtem obyvatel nižším než 2000, a v nich žije zhruba 15 % celkové populace kraje
Jako velmi vhodné oblasti pro využití systému se jeví např. okresy Frýdek - Místek, Opava či Bruntál, kde lze vytipovat minimálně 15 oblastí, které jsou pro využití podobného systému v praxi jako stvořené. Již několik týdnů před konáním semináře byl projekt „S Krakonošem u počítače" představen zástupcům Úřadu práce ve Frýdku Místku, této informativní schůzky se zúčastnili i starostové a starostky místních obcí Návsí, Bukovec a Písečná.
Představitelé úřadů práce společně s dalšími přítomnými projevili velký zájem o realizaci projektu, na němž by kromě jiných partnerů spolupracovali společně s vytipovanými vzdělavateli působícími v kraji. Z ohlasů účastníků a jejich zkušeností prezentovaných na semináři bylo zřejmé, že celoživotní vzdělávání na venkově je stále velice potřebné a o využití tohoto systému vzdělávání zastoupené subjekty skutečně stojí.
Z aktivních workshopů, probíhajících na setkání, vyplynulo několik konkrétních nápadů týkajících se realizace této myšlenky včetně možné podoby budoucího partnerství a zapojených subjektů. V regionu jsou zastoupeny silné vzdělávací organizace, které již mají zkušenosti s realizací projektů zabývajících se problematikou celoživotního vzdělávání ve venkovských oblastech (RPIC-ViP s.r.o., Ha-vel family s.r.o.) financovaných z ESF a mají zájem o zavedení tohoto systému do zdejších podmínek. Jako vhodný tip pro možné partnerství zazněla i orientace na silné zaměstnavatele působící v dané oblasti. V neposlední řadě je pro úspěšné zavedení projektu nezbytný i aktivní přístup starostů pověřených obcí či zástupců mikroregionů, z jejichž řad byl na setkání přítomen např. pan Jan Tomiczek z obce Třanovice, zastupující mimo jiné i Spolek pro obnovu venkova Moravskoslezského kraje, který prezentovanému systému také vyjádřil svou podporu.
Je nutné zmínit, že pro realizaci projektu by byla nutná i podpora politických představitelů kraje, z jejichž řad se ale semináře bohužel nikdo nemohl zúčastnit.
Z výsledků projektu realizovaného v Libereckém kraji vyplývá, že zájem o celoživotní vzdělávání ve venkovských oblastech je značný. Kurzy byly navštěvovány širokým spektrem účastníků v aktivním věku, výjimkou ale nebylo ani zastoupení osob ve věku důchodovém, což jistě přispívá k zlepšení kvality aktivního života v obci.
Věková struktura účastníků kurzu:
Náplň kurzů, realizovaných v rámci projektu v Libereckém kraji, byla vytvořena na základě výstupů z detailního dotazníkového šetření, zjišťujícího zájem potencionálních účastníků o náplň výuky.
Realizovány byly kurzy v následující skladbě:
Důkazem, že zájem o další vzdělávání na venkově je markantní, je i skutečnost, že z celkového počtu účastníků, kteří do vzdělávacího programu vstoupili, kurzy úspěšně dokončilo 83 % z nich.
Dalším pozitivním efektem - vedle doplnění kvalifikace a rozšíření vzdělání obyvatel venkova - je i fakt, že průběh kurzů v místě bydliště přispěl také ke zlepšení celkové atmosféry v obci a pomohl obnovit zdravé klima a vzájemnou pospolitost občanů.
Je jisté, že systém nelze do Moravskoslezského kraje přenést kompletně jako celek, lze však vybrat nejlepší praxe a rozvíjet je dle místních podmínek. Ukázalo se, že vůle k realizaci projektu zde rozhodně nechybí a v rámci jednání mezi vzdělávacími organizacemi RPIC-ViP s.r.o., Ha-vel family s.r.o. a občanským sdružením Most ke vzdělání, o.s. již vzešla snaha participovat na jeho uskutečnění a podobný projekt vytvořit. V tuto chvíli se to jeví jako velmi reálná a vítaná cesta, jak venkovu splatit dluh, který zde v oblasti následného vzdělávání stále existuje.