Je vzdělávání pro trh práce efektivní?
Tomáš Langer (externí autor) - 26. 11. 2010
Na tuto otázku hledala odpověď konference Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR (AIVD) konaná dnes v Praze. Záštitu nad konferencí převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí a zúčastnila se jí téměř stovka zástupců vzdělávacích institucí, zaměstnavatelů, úřadů práce či ministerstev.
V prvním bloku účastníky seznámili s aktuální situací v oblasti trhu práce, vzdělávání, rekvalifikací a souvisejících problémů Ladislava Steinichová z MPSV, Jakub Stárek z MŠMT a Kateřina Sadílková z Úřadu práce v Liberci.
V následném souhrnném příspěvku věnovaném mezinárodní konferenci o vzdělávání dospělých, která se konala v roce 2009 v Brazílii, se věnovali Josef Malach, děkan Ostravské univerzity, Jakub Stárek, ředitel odboru dalšího vzdělávání MŠMT a Zdeněk Palán, prezident AIVD mj. i těmto zásadním výzvám pro současnou společnost: ve většině zemí světa existuje chronický nedostatek investic do vzdělávání dospělých; je nepochybně prokázáno, že mezi účastí dospělých na vzdělávání a ekonomickou úrovní zemí je významná pozitivní korelace.
Závěrem bylo konstatováno, že vzdělávání dospělých je významnou investicí přinášející sociální benefity prostřednictvím vytváření demokratické, produktivní, zdravé a udržitelné společnosti.
Ve druhém bloku vystoupili zástupci zaměstnavatelů se svým pohledem na současnou problematiku trhu práce a možnosti inovativních přístupů. Vít Jásek ze společnosti SODEXO Pass hovořil o možnostech využití vícezdrojového financování, Věra Applová z VZP ČR se zaměřila na změnu firemní kultury prostřednictvím změny přístupu ke vzdělávání zaměstnanců – propojením s praxí či šitím vzdělávání na míru potřebám zaměstnanců i firmy. Petr Bambousek z Marks and Spencer představil adaptační vzdělávací proces jako nástroj efektivního zapojení nových zaměstnanců do firemních procesů a konečně Jana Pradlová ze společnosti IBM seznámila účastníky s unikátním projektem tzv. firemních mírových sborů, jehož prostřednictvím tato nadnárodní společnost rozvíjí své leadery.
V posledním bloku věnovaném vzdělavatelům dospělých se Klára Bezděková z projektu „Koncepce dalšího vzdělávání“ zabývala připravovaným systémem ratingu vzdělávacích institucí a tvorbou standardů lektorské profese. Na ni navázal Miroslav Procházka z Jihočeské univerzity příspěvkem představujícím různé pohledy na kompetence lektora. V závěru vystoupil Pavel Široký z Republikového centra vzdělávání a kriticky zhodnotil současný stav počátečního vzdělávání, z něhož polovina absolventů pracuje mimo původně vystudovaný obor.
Vysoký zájem o konferenci ze strany nejen vzdělavatelů, ale i zaměstnavatelů a zástupců zainteresovaných resortů jednoznačně svědčí o tom, jaký význam je nejen odbornou veřejností přikládán vzdělávání v dospělosti.