logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovní prostředí | byznys | peníze | CSR | získávání a výběr | trh práce | rozvoj pracovníků | koronavirus a lidské zdroje lidé a podniky | celoživotní učení | zprávy | rekvalifikace
Personalista doporučuje: učímse.cz | facebook: personalista | twitter: personalista | platová tabulka pro státní zaměstnance 2022Personalista > celoživotní učení > Jak efektivně zavést mentoring ve firmě a posílit motivaci zaměstnanců?
Spolehlivé HR řešení v každé době

Jak efektivně zavést mentoring ve firmě a posílit motivaci zaměstnanců?

personalista.com - 10. 05. 2023
Mentoring je jednou z nejdůležitějších praxí, které mohou pomoci firmám v rozvoji zaměstnanců. Je užitečný jak pro nové zaměstnance, kteří se snaží získat nové dovednosti a zkušenosti, tak pro stávající, kteří se chtějí rozvíjet v kariéře. Jaké kroky ale udělat, pokud firma chce mentoring zavést?
Většina firem si uvědomuje přínosy mentoringu, ale neví si rady s jeho zaváděním do firemních procesů. Jak tedy postupovat a na co nezapomenout? Implementaci by v první řadě mělo předcházet zvážení účelu. „Jde vám o podporu rozvoje nových dovedností zaměstnanců a zlepšení jejich výkonnosti? Nebo chcete zvýšit jejich angažovanost a chuť se posouvat? Podle průzkumů zaměstnanci, kteří jsou zapojeni do mentoringových projektů, mají o 50 procent vyšší míru setrvání v práci, než ti, kteří zapojeni nejsou. Mladší pracovníci, zejména generace Z, je zase více motivována, pokud má pocit, že se o ni kariérně někdo stará,“ vysvětluje Martina Jandečková, jednatelka a koučka vzdělávací společnosti MgC Group.

Cíle, které si zadáte, by měly být realistické a měřitelné. Naplánujte si postup a časový plán. Vyhněte se ale zbytečné administrativní náročnosti. Neméně důležité je určení mentora. Může to být manažer nebo zkušený zaměstnanec, který má dostatečné zkušenosti, aby mohl předat užitečné rady. „Neplatí ale vždy, že skvělý manažer bude i skvělý mentor. Mentory podporujte v jejich roli, ať už formou tréninku, supervize nebo networkingu,“ doporučuje Martina Jandečková.

Klíčové je zapojení tzv. mentee. Tedy zaměstnance, který se chce rozvíjet a zlepšit své schopnosti. Právě s ním bude mentor pracovat a podporovat ho v kariérním růstu a rozvoji. Respektujte ale dobrovolnost a důvěrnost vztahu.

Jaká je obvyklá délka mentoringového programu pro jednoho zaměstnance?

Záleží na konkrétním cíli a cílové skupině. U mentoringových programů pro talenty na manažerské pozice máme dobrou zkušenost s cca 6 měsíci. Onboardingové a adaptační programy mohou být naopak kratší a intenzivnější, zhruba 3 měsíce.

Jak motivovat zaměstnance, aby se stal mentorem?

Mentoring je vnímám pozitivně a ze strany zaměstnanců zapojit se jako mentor je zájem. Důležité jsou konkrétní příklady, kdy a jak mentoring pomohl, ale i jaké přínosy má pro mentora. Sami mentoři mají obvykle osobní zkušenost, kdy je podporoval a provázel zkušenější kolega.

Jak postupovat v případě týmu s rozdílnými potřebami a motivacemi?

Pro začátek je ideální vybírat ze zaměstnanců, kteří mají zájem se rozvíjet a pracovat na sobě. Mentoring je skvělá šance pro toho, kdo o to stojí. Zejména u neformálního monitoringu dobře funguje, pokud si zaměstnanec svého mentora vybere sám. Například osloví vedoucího, kterého respektuje a od kterého by se rád učil.

Jaké jsou aktuální trendy v mentoringu?

Aktuálně vnímáme tři hlavní trendy v mentoringu:

1. Mentoring mezi generacemi ("reverzní mentoring") - umožňuje přenos znalostí a dovedností od mladší generace směrem ke starším kolegům. Často to bývají znalosti v oblasti technologií, digitalizace, sociálních sítí apod.

2. Inkluzivní mentoring  - podporuje zapojení různých zaměstnanců do mentoringového procesu a rozšiřuje tím úhly pohledu.

3. Online mentoring - v některých případech umožňuje větší flexibilitu a efektivitu v mentoringovém procesu.

„Dalším trendem je vytváření autentických vztahů. Až 80 procent zaměstnanců uvádí, že se cítí osaměle, protože ztrácí vzájemné vztahy důsledkem digitalizace, technologického pokroku a pandemického posunu k flexibilitě práce na dálku,“ dodává Martina Jandečková.

listvyhledávání

listreklama

listfacebook
listzajímavosti odjinud

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Rostoucí ceny materiálů, energie a dalších surovin jsou jedněmi z hlavních důvodů aktuální dvouciferné inflace a mnoho firem proto... více

Už jen necelých 10 dnů je možné zakoupit si lístek do tomboly o dva míče s podpisem Messiho a Ronalda

Přesně 18. prosince v 17. hodin večer končí možnost zabojovat o dva fotbalové míče s podpisem skvělých fotbalistů Messiho a Ronald... více

Fashion Aréna chystá Black Friday Week

Obchody v pražském outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet budou letos v rámci oblíbeného Black Friday nabízet své zboží s d... více

Temná detektivka od autora bestselleru Purpurové řeky přináší nejuen vzrušení a záplatku, ale taky realistický obraz zla.

Nakladatelský dům Albatros Media vydal thriller „Snoubenky smrti“ (XYZ, 549 Kč) od Jean-Christophe Grangého, který patří k populár... více

již se nám pomalu blíží čas adventu. K němu také nedomyslitelně patří i čokoláda Milka.

Ikonické adventní kalendáře, roztomilí plyšáci, postavičky Santy nebo plněné Snowballs lahodným krémem. 😊 ... více